Žebřinový vůz

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Žebřiňák se smíšeným koňsko-volským potahem na historizující nástěnné malbě z 18. století (poutní kostel sv. Anny u Plané).
žebřiňák s kravským potahem
Malý moderní žebřinový vozík

Žebřinový vůz neboli žebřiňák je dřevěný nemotorový vůz sloužící převážně k převozu stébelnatých pícnin, sena, slámy, trávy apod., používán byl kdysi velmi hojně zejména v zemědělství.

Žebřinový vůz a taliga v Muzeu dřevěného porculánu v Držkové

Klasický žebřiňák se skládá z obyčejného dřevěného podvozku, na kterém jsou na obou stranách umístěny žebřiny. Ty jsou nad nápravami podepřeny klanicemi a vpředu a vzadu jsou spojeny tzv. rozpěráky. Vpředu se také nachází dřevěná oj.

Korba vozu bývá většinou prkenná. Kola vozu jsou též dřevěná, zpravidla loukoťová – jejich vnější obvod je pokryt železným pásem neboli obručí, která kolo nejen chrání při pojezdu vozidla, ale i stahuje do požadovaného kruhového tvaru (kola žebřiňáků vyrábí a udržují specializovaní truhláři zvaní koláři, jedná se o dnes již téměř zaniklé řemeslo). Novější typy vozů mohou mít z těchto důvodů kola vyrobená i z jiných materiálů a místo obruče bývají vybavena gumovými pneumatikami (viz třetí obrázek).

Rozdělení podle pohonu[editovat | editovat zdroj]

  • lidskou silou - malé žebřinové vozy respektive osobní ruční vozíky
  • tažené zvířetem - velké žebřinové vozy

Poznámka: žebřiňák se nehodí[zdroj?] pro provoz s jakýmkoliv běžným motorovým vozidlem, pokud ano tak jen mimo silnici a při velmi pomalé jízdě.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]