Žaluzie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Žaluzie na okně se dvěma květináči

Žaluzie je jedna ze soustavy horizontálních nebo vertikálních lamel, stínících nějaký otvor. Žaluzie jsou vyráběny z mnoha materiálů, například z látky — nejčastěji vertikální žaluzie, kovu — obvykle z lakovaného hliníku, dřeva — větší váha žaluzie, bambusu atd.

Slovo jalousie označovalo ve Francii okenní mříž, jež umožňovala pohled ven, ale zároveň zabraňovala pohledům zvenčí dovnitř místnosti a byla inspirována mřížkami v orientálních harémech, kde si pán žárlivě střežil soukromí ženských komnat (jalousie = francouzsky žárlivost). První evropské žaluzie nebyly polohovatelné, teprve 14. dubna 1812 si nechal francouzský truhlář Cochot patentovat žaluzii s polohovatelnými otočnými lamelami.[1]

Žaluzie jsou nejčastěji používány ke stínění interiérů, průduchů klimatizace nebo chladičů a regulaci průchodu světla nebo vzduchu. Také varhany někdy obsahují tzv. žaluziový stroj, který podle úhlu natočení lamel tlumí zvuk píšťal za ním umístěných.[zdroj?]

Druhy žaluzií[editovat | editovat zdroj]

 • horizontální
  • meziokenní
  • interierové
  • interierové s čelním vývodem
  • na plastová okna a eurookna - typ s řetízkem, s tyčkou a provázkem
  • předokenní
  • venkovní žaluzie - sunblock
  • samonosné žaluzie
 • vertikální
  • látkové
  • plastové
  • dřevěné
 • domykavé
 • nedomykavé

Horizontální žaluzie[editovat | editovat zdroj]

Horizontální žaluzie jsou většinou pro plastová okna, dřevěná okna, eurookna.

Horizontální žaluzie se skládá z lamel, které jsou uloženy v provazovém žebříčku tak, aby se při naklopení lamely navzájem překrývaly. Lamely mohou být perforované, otvory jsou vedeny textilní pásky a ty umožňují navíjení a spouštění lamel. Ovládání může být manuální (ovládá se řetízkem nebo tyčkou a provázkem) nebo elektrické. Jednoduchý mechanismus tvoří vodicí hřídel v horní liště žaluzie na kterou jsou navíjeny textilní pásky a na které jsou zavěšeny žebříčky nesoucí lamely. Žaluzie jsou vedeny pomocí napnutých silonů ukotvených v zasklívací liště okna, to zajistí žaluzii na svém místě i při otevřené ventilaci.

Velmi rozšířený je systém ovládání žaluzie pevným řetízkem, který s jednoduše, ale chytře vymyšleným převodovým navíjením poskytuje pohodlné ovládání a prodlužuje životnost žaluzie. Ovládání tyčkou a provázkem s brzdou - naklápění se provádí otáčením tyčky a vytažení pomocí šňůry s brzdou.

předokenní žaluzie ve tvaru písmena Z
venkovní žaluzie ve tvaru písmena Z která vytvoří dokonalý SUNBLOCK

Venkovní žaluzie[editovat | editovat zdroj]

Předokenní neboli venkovní žaluzie je typ stínění ( SUNBLOCK ) jedná se o účinnou ochranu domu před sluncem a hlavně teplem, který se využívá u nízkoenergetických a pasivních domů. Na rozdíl od interiérových žaluzií i když je lamela vyrobena ze stejného materiálu ( hliník ) nedochází k při zahřátí lamel k průniku tepla do místnosti. Při zavřeném okně v létě můžete naklopením lamel venkovní žaluzie odrazit sluneční paprsky a přitom vpustíte denní světlo do interiéru. Naopak v zimě se využívá slunečních paprsků na jižních fasádách k prohřátí místností. Standardem dnešní doby je napojení venkovních žaluzií na el.pohony, kde lze naprogramovat jejich funkce v jednotlivých měsících s ohledem na solární čidla.

Vertikální žaluzie[editovat | editovat zdroj]

Vertikální žaluzie jsou určeny pro atypická okna, kanceláře, velké plochy atd.

Vertikální žaluzie se montují buď do překladu nad oknem nebo na strop. Do vodicí lišty se nasadí pruhy látky, které se spojí ovládacím řetízkem. Ovládání se provádí pomocí řetízku nebo šňůry. Textilie, z nichž jsou vertikální žaluzie vyráběny, jsou omyvatelné a nabízejí širokou paletu barev a vzorů. Jejich snadná instalace je velkou výhodou, nevýhodou může být prostor který tyto žaluzie zaberou.

Plissé žaluzie[editovat | editovat zdroj]

Plissé žaluzie

Plissé žaluzie je v podstatě interiérová žaluzie, která má místo hliníkových lamel plisovanou látku. Toto řešení umožňuje velkou variabilitu tvarů a pozic, které dokáže plisse tvořit, množství látek a pestrost barev navíc dotváří vzhled interiéru místnosti. Plissé je moderní alternativa k zastínění především okenních otvorů a k dekoraci interiérů obytných místností.

Každá plissé žaluzie se skládá minimálně ze dvou hliníkových profilů, mezi kterými je natažena plisovaná látka. Největší rozdíl oproti klasickým žaluziím s hliníkovými lamelami je v použití plissované látky, kterou lze natahovat a také stáhnutím krajních profilů seskládat do minimálního balíčku. Krajní hliníkové profily mají na svých koncích vodící šňůry, které vymezují pohyb profilů, zároveň je šňůra v boku profilu provlečena speciálním mechanismem, v podstatě brzdou, která se aktivuje, jakmile dojde po montáži plissé k napnutí šňůr v okenním otvoru. Toto je základní princip fungování plisse, hliníkové profily se mohou libovolně přesouvat posunutím do jakékoliv polohy a tvořit stínící pásy na oknu.

Existují látky plissé, které propouští jen rozptýlené světlo a jiné, které zatemní dokonale paprsky světla – takzvané zatemňující látky. Funkce fyzikálních vlastností takto umístěné plissé látky je patrná na obrázku fyzikální vlastnosti. A dále existují látky s venkovní pokovenou stranou – napařená vrstva hliníku – která odráží až 80 % slunečního záření, a tím snižuje tepelné zatížení prostor.

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Slovo žaluzie může znamenat i píli či žárlivost (cesta k původu slov) Archivováno 26. 3. 2013 na Wayback Machine, velkaepocha.sk, citováno 13. 9. 2013

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]