Škytavka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Škytavka
Klasifikace
MKN-10R06.6
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Škytavka (lat. singultus) je označení pro náhlé, ve většině případů spontánní stahy bránice, které jsou vyvolány drážděním bráničních nervů nebo některých mozkových center. Bránici může dráždit také plný žaludek, nebo určitý stav hypoxie. U škytavky se do plic prudce nasává vzduch, při průchodu do plic hrtanem nastává rychlé uzavření hrtanové příklopky (epiglottis).

Příčiny[editovat | editovat zdroj]

Škytavku mohou způsobovat nejrůznější poruchy nervového nebo periferního systému. Zde je seznam nejčastějších příčin škytavky:

V lidových moudrech je původ spontánní škytavky také přisuzován tomu, že na škytajícího člověka myslí jiná osoba a že škytavka odezní ve chvíli, kdy škytající zjistí, kdo ona jiná osoba je.[1] Tato spojitost se však jeví nepravděpodobnou a nikdy nebyla jakkoliv prokázána.

Léčba[editovat | editovat zdroj]

Domácí léčba[editovat | editovat zdroj]

Škytavka se ve většině případů léčí nelékařskými zákroky. Většinou přejde sama bez jakéhokoliv zákroku. Někdy se doporučuje zadržování dechu na krátkou chvíli nebo vypití určitého množství obyčejné pitné vody. Jako relativně účinné se jeví „zadržení dechu“ po výdechu, kterému předcházel hlubší nádech. Možná i větší účinnosti potlačení škytavky můžete dosáhnout zatajením dechu a tlakem oběma rukama proti zdi. Důležité je pak stažení celého středu těla a podvědomý pocit tlačení dechu do žaludku.

Z pohledu přírodní medicíny je spouštěčem přechod z napjatého (stresového) stavu do stavu uvolněného, řešením je tedy vše, co tělo a psychiku uvolňuje a odbourává stres.

Odborná léčba[editovat | editovat zdroj]

Lékařské péče je zapotřebí jen v malém množství případů, jedná-li se o delší škytavku. V těchto vzácných případech jsou podávány speciální léky na uklidnění či slabší sedativa (např. Haldol).

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. GÁFRIKOVÁ, Eliška. Co způsobuje škytavku a jak se jí zbavit?. Pražský deník. 2023-06-26. Dostupné online [cit. 2023-07-09]. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Wikipedie neručí za správnost lékařských informací v tomto článku. V případě potřeby vyhledejte lékaře!
Přečtěte si prosím pokyny pro využití článků o zdravotnictví.