Šabazi (Tel Aviv)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zástavba v čtvrti Šabazi, ulice Šabazi, v pozadí Šalom Meir Tower
Zástavba v čtvrti Šabazi, ulice Šabazi

Šabazi (hebrejsky: שבזי) je čtvrť v centrální části Tel Avivu v Izraeli. Je součástí správního obvodu Rova 5 a samosprávné jednotky Rova Lev ha-Ir.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Leží na jihozápadním okraji centrální části Tel Avivu, na pobřeží Středozemního moře, v nadmořské výšce okolo 10 metrů.[1][2]

Popis čtvrti[editovat | editovat zdroj]

Čtvrť na severu a severovýchodě vymezuje ulice Ja'abec a Karmelit, na východě ulice ha-Šachar a Herzl a na západě mořské pobřeží. Na jihu volně přechází do sousední čtvrti Neve Cedek. Na sever odtud leží čtvrť Kerem ha-Tejmanim. Zástavba má charakter husté městské výstavby s velkým podílem starých nízkých budov. Podél moře vyrůstají výškové hotelové a obytné rezidenční komplexy. Vlastní příbřežní pás ale historicky nepaří do čtvrti Šabazi nýbrž šlo o čtvrť Menašija, ve 2. polovině 20. století takřka zcela zbořenou. V roce 2007 žilo v Neve Cedek a Šabazi 3908 lidí.[3] [4] Jde o jednu z nejstarších čtvrtí ve městě. Její počátky sahají do přelomu 19. a 20. století.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Shabazi, Tel Aviv, Israel [online]. Google Maps [cit. 2011-07-02]. Dostupné online. (anglicky, hebrejsky) 
  2. amudanan.co.il [online]. amudanan.co.il [cit. 2011-07-02]. Dostupné online. (hebrejsky) 
  3. Quarters and Subquarters [online]. tel-aviv.gov.il [cit. 2011-07-02]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-12-09. (hebrejsky, anglicky) 
  4. שכונות רובע לב העיר [online]. tel-aviv.gov.il [cit. 2011-07-02]. Dostupné online. (hebrejsky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]