Řád za zásluhy (Portugalsko)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Řád za zásluhy (Portugalsko)
Ordem do Mérito
Řád za zásluhy v hodnosti komtura
Řád za zásluhy v hodnosti komtura
Uděluje

Portugalská republika
Typ záslužný řád
Založeno 30. ledna 1929
Heslo Bem merecer
Způsobilost občané Portugalska i cizí státní příslušníci; civilisté i vojáci
Uděluje se za za záslužné činy nebo služby při výkonu jakýchkoli funkcí, veřejných či soukromých, vyžadujících sebeobětování ve prospěch komunity
Status udělován
Hlava řádu Prezident Portugalska
Třídy velkokříž
velkodůstojník
komtur
důstojník
medaile
Ostatní vyznamenání
Vyšší Řád svobody
Nižší Ordem da Instrução Pública

Řád za zásluhy (portugalsky: Ordem do Mérito) je portugalský čestný řád za občanské zásluhy, který je udělován za záslužné činy či příkladnou službu vykonávanou jak ve veřejné tak i soukromé funkci, která vyžaduje sebeobětování ve prospěch komunity.[1] Je udělován prezidentem Portugalské republiky, který také zastává funkci velmistra řádu. Může být udělen jak za života oceněné osoby tak in memoriam a to jak občanům Portugalska tak cizím státním příslušníkům. Může být udělen i veřejně spravovaným místům či institucím nebo institucím veřejně prospěšným.[1] Řád již byl udělen řadě osob působících v rozličných funkcích, například velvyslancům, podnikatelům, vojenským činitelům, sportovcům či umělcům.[2]

Historie[editovat | editovat zdroj]

V dubnu 1927 byl založen řád Ordem da Instrução e da Benemerência. Úlohou tohoto dnes již zaniklého řádu bylo vyznamenat osoby či instituce významně se podílející na rozvoji dalšího vzdělávání v zemi. V roce 1929 došlo k rozdělení řádu na řád Ordem de Benemerência, který byl v roce 1976 přejmenován na Řád za zásluhy (portugalsky: Ordem do Mérito) a Ordem da Instrução Pública, který je udělován pouze za činy související se sociální a veřejnou pomocí a dobročinností.[3]

Mezi lety 1927 až 2014 řád obdrželo více než 7 800 osob. Z toho bylo 4 427 portugalských státních příslušníků.[4][5]

Kancléřství rady Řádu za zásluhy[editovat | editovat zdroj]

V roce 2016 byla kancléřkou Rady Řádu za zásluhy jmenována bývalá rektorka Univerzity v Aveiru Maria Helena Vaz de Carvalho Nazaré.[6] Ta v této funkci nahradila Valenta de Oliveira,[7] který tuto funkci zastával od roku 2013, kdy nahradil Antónia Pinta de França zastávajícího tuto funkci od roku 2006.[8]

Třídy a insignie[editovat | editovat zdroj]

Insignie[editovat | editovat zdroj]

Řádová medaile má tvar modrého smaltovaného maltézského kříže s pozlaceným okrajem. Nad křížem se nachází pozlacený vavřínový věnec. Uprostřed kříže je smaltovaný modro-bílý kulatý medailon po obvodu také pozlacený. Vnější bílá část medailonu nese nápis zlatým písmem BEM MERECER. Uprostřed modré vnitřní části medailonu je zlatá pěticípá hvězda. Na reverzní straně medaile je portugalský státní znak, který obklopuje modrá smaltovaná obruč s nápisem REPÚBLICA PORTUGUESA. Řádovými barvami jsou žlutá a černá.[9]

Ke třem nejvyšším třídám kromě řádové medaile náleží také řádová plaketa. Vyrobena je ze stříbra, v případě I. a II. řádové třídy je pozlacena. Tato insignie je jednostranná a odvozena od řádové medaile. V případě plakety se však pozlacený vavřínový věnec nenachází nad křížem, ale obklopuje středový medailon.

Třídy[editovat | editovat zdroj]

Řád má pět řádných tříd a navíc jednu čestnou třídu:[9]

 • velkokříž (Grã-Cruz, GCM) – Velký řádový kříž se nosí na černé šerpě se žlutým středním pruhem (všechny tři pruhy o stejné šířce), která spadá z pravého ramene na levý bok. Kromě řádové medaile k této třídě náleží i plaketa.
 • velkodůstojník (Grande-Oficial, GOM) – Řádová medaile se nosí na černé stuze se žlutým středním pruhem (všechny tři pruhy o stejné šíři). V případě pánů se nosí na stuze uvázané těsně kolem krku, v případě dam na stuze uvázané do mašle. Kromě řádové medaile k této třídě náleží i plaketa.
 • komtur (Comendador/Comendadeira, ComM) – Řádová medaile se nosí na černé stuze se žlutým středním pruhem (všechny tři pruhy o stejné šíři). V případě pánů se nosí na stuze uvázané těsně kolem krku, v případě dam na stuze uvázané do mašle. Kromě řádové medaile k této třídě náleží i plaketa.
 • důstojník (Oficial, OM) – Řádová medaile se nosí na stuze s růžicí a přezkou na levé straně hrudi. U žen je stuha uvázána do mašle. Barva stuhy i růžice odpovídá řádovým barvám.
 • medaile (Medalha, MedM)
 • čestný člen (Membro Honorário, MHM) – Tato třída se využívá pokud oceněným není člověk, ale instituce.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Order of Merit (Portugal) na anglické Wikipedii, Ordem do Mérito na portugalské Wikipedii, Orden für Verdienst (Portugal) na německé Wikipedii a Order Zasługi (Portugalia na polské Wikipedii.

 1. a b https://dre.pt/application/dir/pdf1sdip/2011/03/04300/0124901267.pdf
 2. PORTUGAL. CHANCELARIA DAS ORDENS. Anuário das ordens honoríficas Portuguesas. [s.l.]: A Chancelaria OCLC 220725779 
 3. HISTÓRIA DA ORDEM DO MÉRITO - Página Oficial das Ordens Honoríficas Portuguesas. www.ordens.presidencia.pt [online]. [cit. 2019-07-11]. Dostupné online. 
 4. ENTIDADES NACIONAIS AGRACIADAS COM ORDENS PORTUGUESAS - Página Oficial das Ordens Honoríficas Portuguesas. www.ordens.presidencia.pt [online]. [cit. 2019-07-11]. Dostupné online. 
 5. ENTIDADES ESTRANGEIRAS AGRACIADAS COM ORDENS PORTUGUESAS - Página Oficial das Ordens Honoríficas Portuguesas. www.ordens.presidencia.pt [online]. [cit. 2019-07-11]. Dostupné online. 
 6. ORDENS DE MÉRITO CIVIL - Página Oficial das Ordens Honoríficas Portuguesas. www.ordens.presidencia.pt [online]. [cit. 2019-07-11]. Dostupné online. 
 7. https://dre.pt/application/dir/pdf1s/2013/08/14900/0461504615.pdf
 8. Valente de Oliveira nomeado Chancheler das Ordens de Mérito Civil. Lux [online]. [cit. 2019-07-11]. Dostupné online. 
 9. a b GRAUS E INSÍGNIAS DA ORDEM DO MÉRITO - Página Oficial das Ordens Honoríficas Portuguesas. www.ordens.presidencia.pt [online]. [cit. 2019-07-11]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]