Čtyřlístek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tento článek je o tvaru listu jetele. O komiksovém časopisu pojednává článek Čtyřlístek (časopis).
Čtyřlístek

Čtyřlístek je abnormální dlanitě složený list jetele (Trifolium), který má oproti trojčetnému listu jeden lístek navíc čili čtyři samostatné lístky (je čtyřčetný). Čtyřlístky se v populaci jetele vyskytují v poměru zhruba 1 : 10 000.[1]

Čtyřlístek

Kromě čtyřlístku se vyskytují i další anomálie, jako např. pětilístek či šestilístek, avšak ty jsou ještě vzácnější. Český rekord drží devítilístek, který nalezl Jaroslav Kosina z Mikulčic. Světový rekord s 56 lístky drží Shigeo Obara z Japonska.

Pro vědce bylo donedávna záhadou, jak čtyřlístky vznikají. Teprve v roce 2010 badatelé z University of Georgia a ze Samuel Roberts Noble Foundation v Ardmore (Oklahoma, USA) při genetickém zkoumání jetele objevili mj. gen zodpovědný za tuto odchylku.[2] Na expresi tohoto genu mají významný vliv mj. podmínky životního prostředí.

Čtyřlístek v kultuře[editovat | editovat zdroj]

Symbol štěstí[editovat | editovat zdroj]

Vzhledem k řídkému výskytu této mutace je nalezení čtyřlístku považováno za něco výjimečného. Tradice spojuje nalezení čtyřlístku se štěstím. Symbolika čtyřlístku se proto používá zejména tehdy, pokud chceme někomu popřát štěstí.

Stylizovaný čtyřlístek byl motivem např. v lidové tvorbě (v architektuře, malovaný nábytek aj.), užívá se ve šperkařství, je součástí obchodních značek jako logo (např. Brasier) atp.

Symbol soudržnosti[editovat | editovat zdroj]

Slovo „čtyřlístek“ se používá též jako metaforické označení pro čtveřici osob, které drží při sobě, tak jako jsou čtyři lístky jetele přirostlé k jednomu stonku. Kvůli čtyřem hlavním postavám se čtyřlístek stal pojmenováním dětského komiksu a později komiksového časopisu Čtyřlístek a jeho grafickým symbolem.

Oblíbeným novinářským klišé je „čtyřlístek zlodějů“, „čtyřlístek lupičů“ atp.[4][5]

Časopis[editovat | editovat zdroj]

Čtyřlístek se stal grafickým symbolem i pojmenováním dětského komiksového časopisu Čtyřlístek J. Němečka kvůli čtyřem hlavním postavám.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]


Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]