Přeskočit na obsah

Československý válečný kříž 1914–1918

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Československý válečný kříž 1914–1918
Československý válečný kříž 1914–1918
Československý válečný kříž 1914–1918
Základní informace
Aktivita7. listopad 1918
Země původuČeskoslovensko

Československý válečný kříž 1914–1918 je československé vojenské vyznamenání, které bylo udělováno jak vojákům československých revolučních vojsk, tak i praporům a korouhvím československých revolučních vojsk z první světové války a účastníkům bojů na Slovensku v letech 1918 až 1919.

Zřízení[editovat | editovat zdroj]

Vyznamenání bylo zřízeno dekretem prozatímní Československé republiky v Paříži 7. listopadu 1918. Udělování bylo ukončeno 15. března 1939. Autorem výtvarného návrhu byl francouzský sochař Antoine Bourdelle.

Podmínky udělení[editovat | editovat zdroj]

Vyznamenání bylo udělované vojákům československých revolučních vojsk za osobní statečnost před nepřítelem a jiné záslužné bojové činy. Byl udělován i jednotkám československých revolučních vojsk z první světové války, jenž byly předmětem pochvalné zmínky v rozkaze.

Dále bylo vyznamenání udělované vojákům spojeneckých armád, kteří bojovali po boku československých vojsk. Výjimečně mohl být udělen i osobám, které přispěly vynikajícím způsobem k osvobození Československa v první světové válce a nepatřily do řad československých ani spojeneckých vojsk.

V roce 1919 bylo vyznamenání udělované za bojové vystoupení na Slovensku.

Vzhled[editovat | editovat zdroj]

Kříž je bronzový a skládá se ze čtyř vzájemně prolínajících se kruhů, na kterých jsou znaky Čech, Slovenska, Moravy a Slezska. Na rubové straně se na všech kruzích nacházejí lipové trojlístky a v jejich středu se vše překrývají plastické iniciály CS.

Stuha je červená se svislými bílými proužky. Na ní se mohou nacházet stylizované lipové lístky, lipové ratolesti či stříbrné nebo zlaté hvězdičky:

  • kovová lipová ratolest za pochvalu jednotky v rozkazu armády
  • kovový lipový lístek za pochvalu jednotky v rozkazu armádního sboru či divize
  • stříbrná hvězdička za individuální pochvalu v rozkazu armády
  • bronzová hvězdička za individuální pochvalu v rozkazu divize
  • zlatá či stříbrná hvězdička za boje na Slovensku
Stužky

Čistá

S lipovou ratolestí

S lipovým lístkem

Se stříbrnou hvězdičkou

S bronzovou hvězdičkou

Se zlatou hvězdičkou

Existují také originální pozlacené exempláře čs. válečného kříže, kterými byly v roce 1928 dekorovány ostatky neznámých vojínů zemí Dohody.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]