Černý Petr (karetní hra)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Černý Petr je název dětské karetní hry pro 3 až 6 osob. Je rozšířená v mnoha státech světa.

Karty[editovat | editovat zdroj]

Hraje se zpravidla s 33 speciálními hracími kartami. Všechny jsou na reversu (vnější straně) se stejným vzorem, aby byly pro soupeře nerozeznatelné. Karet je 33, jedna z nich má na averzu (přední straně karty) nakreslený obrázek Černého Petra. Ostatních 32 tvoří 16 stejných (stejné obrázky) karetních dvojic.

Prodávají se i hry s jiným počtem hracích karet, pravidla však zůstávají stejná. Pokud nemáme k dispozici speciální karty, lze hrát i s žolíkovými, kde z jedné z identických dvojic kartu vyřadíme a zbývající prohlásíme za Černého Petra.

Systém hry[editovat | editovat zdroj]

Všechny karty se rozdají rovnoměrně zúčastněných hráčům tak, aby nebylo vidět, kdo Černého Petra dostal. Hráči ihned stejné dvojice vyřadí viditelně ze hry (odloží na kraj hrací podložky, stolu), zbývající karty si rozloží do vějíře v ruce. Hráč po levici rozdávajícího si od něj nabídne kartu, může-li, pak zkompletovanou dvojici odloží a dalšímu hráči v kole nabídne kartu ze svých. Hráči takto postupují v kruhu, vyřazují dvojice karet a komu zbude poslední Černý Petr, prohrál.

Hráči[editovat | editovat zdroj]

Věkové a jiné omezení pro děti je malé. Jsou doporučené již od 3-4 let, protože není třeba u této hry umět číst, počítat a není nutné ani mluvit.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]