Přeskočit na obsah

Žolíky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Možná hledáte: Žolíkový znak – prostředek umožňující zapsat jedním výrazem větší množství řetězců, obvykle jmen souborů.
Trojice (tři karty stejné hodnoty, ale jiné barvy) i postupky, samotnou kartou vpředu hru uzavřu

Žolíky je název karetní hry, rozšířené mezi střední a starší generací i v Česku a na Slovensku. Hraje se s žolíkovými kartami a je velmi podobná hře Rummy, trochu i hře Autobus. Hrát ji může od dvou do šesti hráčů.

Používají se karty známé jako žolíkové, tedy 2× francouzské o 52 kartách plus 4 žolíci, celkem tedy 108 hracích karet. Před hrou je třeba se domluvit na níže uvedených variantách v počtu a hodnotě karet.

Hra se zahajuje snímáním 3 karet zadákem (hráč po pravici rozdávajícího). Pokud sejme žolíka, nechá si jej do hry a dostane o to méně karet při rozdání. První sejmutá karta se viditelně umístí pod talon a může se použít buď jako poslední karta na uzavření kola, má-li hráč na tzv. zavření z ruky, anebo tuto kartu může použít jako chybějící, která se mu hodí, aby „zavřel z ruky“.

Mezi hráče se rozdá po 14 (12 alebo 13) kartách, jen předákovi (první hráč po levici rozdávajícího) se dá karet 15 (13 alebo 14). Zbytek karet je v talónu. Předák zahájí hru vyložením své patnásté karty. Vykládat a zavírat se může až po třetím kole. Každý hráč si bere jednu kartu z talonu a jednu nehodící odhazuje averzem vzhůru do společného odkládacího balíčku. Tuto kartu, pokud se jemu hodí, si může následující hráč vzít pod podmínkou, že vyloží 51 / 42 bodů. Vykládat lze postupky, trojice či čtveřice, přičemž je nutné napoprvé dosáhnout 51 / 42 bodů a jedné čisté postupky (3 po sobě jdoucí karty stejné barvy bez žolíka).

Do ostatních sestav je možné místo chybějící karty vložit žolíka. Pokud už mají hráči vyloženo, mohou karty z ruky přikládat k jakékoliv sestavě karet na hrací ploše, i těm vyloženým jinými hráči. Pokud doloží do postupky s žolíkem kartu, kterou žolík nahrazuje, smí ji jej ponechat a dále ihned použít, do trojic s žolíkem se musí doložit karty všech barev, např. QQQQ, aby dokládající hráč si mohl žolíka ponechat a dále ihned použít.[1] Stejně jako u podobné hry Autobus/Amerika lze vyložené sestavy karet roztrhat a vytvořit nové, mohou nejen přikládat.

Pokud hra pokračuje, i když už karty v talonu dojdou, pak se odkládací balíček otočí a stává se novým talonem. Hra končí, pokud některý hráč vyloží své karty a poslední zbylou hru uzavírá odložením reversem nahoru na odkládací balíček. Pokud hráč ukončí hru a ušetří, nevyloží žolíky, může si jej ponechat (povolená herní varianta) do další hry.[2]

Hodnota karet

[editovat | editovat zdroj]

K prvnímu vyložení je třeba mít 42 či 51 bodů. Hodnoty karet: A - K - Q - J je za 10 bodů, karty 2–10 ve výši za 2–10 bodů, žolík je za 50 bodů, ale 50 bodů má až po zavření, kdy někomu zůstane v ruce.[1]

  1. a b SVOBODA, Tomáš. Oficiální pravidla karetních her. Praha 1: Eminent, 2002. ISBN 80-7281-116-9. Kapitola Žolíky, s. 270. 
  2. Pravidla karetních her, str.271

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]