Čchü (písně)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Čchü (čínsky pchin-jinem , znaky ) je žánr čínské poezie. Vznikl ve 12. století z lidových písní a literárních lyrických básní cch’ jako písně určené ke zpěvu s hudebním doprovodem v dramatech ca-ťü.

Písně čchü tvořily základ a nejdůležitější prvek ca-ťü. Ve hrách dialogy posouvaly děj a písně ho následně rozváděly, vždy zpívala pouze jedna, hlavní, postava, která v písních rekapitulovala děj a vyjevovala své myšlenky a city.[1] V písních autoři používali jazyk blízký hovorovému (na rozdíl od literárních cch’). Psali je na melodie, které určovaly jejich rytmus a délku verše. Pro čchü bylo typické vkládání emfatických částic do veršů mimo rytmická schéma, v áriích divadelních her se mezi verše vkládaly i prozaické repliky.[2] Čchü určená pro dramata a zpívaná sólově (san-čchü) se rozlišovala na typy siao-ling, jedna krátká píseň, a tchao-šu, série písní sjednocená tématem a tóninou.

Žánr žil až do 20. století, jeho rozkvět připadá na 13. a 14. století, kdy skládáním čchü ve svých dramatech ca-ťü prosluli Po Pchu, Kuan Chan-čching, Ma Č’-jüan, Čchiao Ťi a další. Vedle písní cch’, popisných básní fu a písní š’ patří k hlavním typům klasické čínské poezie.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. PALÁT, Augustin; PRŮŠEK, Jaroslav. Středověká Čína : Společnost a zvyky v době dynastií Sung a Jüan. 1. vyd. Praha: DharmaGaia, 2001. 376 s. ISBN 80-85905-39-6. S. 210. 
  2. КРАВЦОВА, М.Е. Стихосложение [online]. Синология.Ру, 2009–2014 [cit. 2015-01-14]. Stať z Духовная культура Китая: энциклопедия: в 5 т. / Гл. ред. М.Л.Титаренко; Ин-т Дальнего Востока. - М.: Вост. лит., 2006 – . Т. 3. Литература. Язык и письменность / ред. М.Л.Титаренко и др. - 2008. - 855 с. С. 149-151. Dostupné online. (rusky)