Á Bao A Qu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Věž vítězství

Á Bao A Qu  je mýtické stvoření z oblasti Mevár. Popsal jej Jorge Luis Borges roku 1967 v knize Book of Imaginary Beings, která vyšla v Čechách pod názvem Fantastická zoologie. Borges nalezl toto stvoření buď v úvodu do knihy Tisíce a jedné noci od Richarda Francise Burtona nebo v knize On Malay Witchcraft (Na Malajské Čarodějnictví) z roku 1937 od C. C. Iturvuru.[1] Odkaz na Burtona  byl uveden v původní španělské verzi knihy, ale v anglické verzi byl změněn na Iturvuru, pravděpodobně aby to znělo exotičtěji, a nebo jako odkaz na Borgesova přítele C. C. Iturburu.[2] Spisovatel Antares se domnívá, že Borgesův příběh by mohl být inspirován mýtem lidu Orang Asli, a to tak, že "Á Bao A Qu" je stejným tvorem jako abang aku, jehož jméno znamená "můj starší bratr" .[3]

Á Bao A Qu je průhledný tvor s chapadly, který modře září a dotek jeho kůže, je jako dotknout se broskve. Žije na schodech Vijaya Stambha (věže vítězství) v Chittorgarh, z jejíž vrcholu je možno vidět "nejkrásnější krajinu na světě".Á Bao A Qu spí a čeká na prvním schodu věže, dokud se nějaký odvážlivec neodváží zahájit výšlap nahoru. Do té doby spí a je průhledný a beztvarý, jakmile ale někdo projde, tak se probudí a započne jej následovat. Jak postupuje dál jeho tělo začíná nabírat tvar a zářit. Pokud člověk dosáhne nirvány, než vystoupá na poslední schod, tak tvor se dostane na vyhlídku s ním. Pokud, ale člověk nirvány nedosáhne, tak se Á Bao A Qu zřítí s trpícím jekotem, který je tak tichý jako šustění hedvábí, dolů na svůj první schod a znovu usne, vyčkávaje na dalšího dobrodruha. Podle legendy bylo Á Bao A Qu umožněno vyšplhat na úplný vrchol pouze jednou.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Á Bao A Qu na anglické Wikipedii.

  1. The Book of Imaginary Beings, by J.L. Borges, Translated by Andrew Hurley, © 2005 Viking Penguin (original Spanish © 1967 by Editorial Kier, S.A., Buenos Aires under title "El libro de los seres imaginarios")
  2. Mt. Holz Science Fiction Society [online]. [cit. 2015-05-06]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. Abaoaqu [online]. [cit. 2015-05-06]. Dostupné online. (anglicky)