Černá armáda

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Černá armáda (rusky Черная Гвардия) je označení skupin dělníků, vzniklých po Říjnové revoluci a bojujících v následujcí občanské válce, prosazujících myšlenky a názory anarchismu. Černá armáda byla vytvořena na základě Černé gardy na podzim roku 1917 Marií Nikoforovou. K transformaci Černé gardy v Černou armádu došlo v lednu roku 1918, kdy se v reakci na rostoucí represe a z iniciativy moskevských anarchistů změnila asi tisícičlená Černá garda na Černou armádu pod vedením Lva Černého.

Bolševici v té době zaútočili na své ultralevicové (resp. anarchistické) kritiky. V noci z 12. srpna 1918 Čeka zaútočila na 26 anarchistických center v Moskvě a Černá armáda zahájila ozbrojený odpor. K prvnímu střetnutí došlo v ulici Malaja Dimitrovka. Čtyřicet anarchistů tam bylo zabito nebo raněno a asi pět set uvězněno. V okamžiku vypuknutí Třetí ruské revoluce 6. června 1918 měla ale Černá armáda znovu kolem tisíce vojáků.

Název Černé armády souvisí buď s anarchistickou černou vlajkou, kterou tato skupina používala, nebo se jménem Lva Černého.


Viz také