Přeskočit na obsah

Višvaguru Mahéšvaránanda: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
smazáno. opravdu je to óda na nějakého vypatlance. Navíc je nebo byl stíhaný za sex. obtěžování a jeho sektáři ty informace smazali.
Verze 10182628 uživatele 95.82.174.91 (diskuse) zrušena
Řádek 1: Řádek 1:
'''Mahámandaléšvar Paramhans svámí Mahéšvaránanda''', narozený jako '''Mangilal Garg''', známý též jako Svámídží či Swamiji (* [[15. srpen|15. srpna]] [[1945]], Rupawas, [[Radžastán]], [[Indie]]), je [[Jóga|jogínský]] [[guru]] a autor a zakladatel systému "Jóga v denním životě" (''Yoga In Daily Life'').

Pochází z indického státu [[Radžastán]]. Je žákem paramhanse svámího Mádhavánandy. Do Evropy přišel v roce [[1972]], seznámil se s mentalitou západního člověka a jeho duchovnímu hledání otevřel cestu [[Jóga|jógy]]. Propojil starodávnou jógovou tradici se svými bohatými zkušenostmi a výsledky bádání moderní vědy. Vytvořil tak integrální systém cvičení nazvaný Jóga v denním životě, který se z Evropy rozšířil do všech částí světa.

V roce [[2001]] mu byl v přítomnosti Jeho Svatosti Jagadguru Shankaracharya Šrí svámí Narendranandaji Sarasvatího udělen shromážděním Vidvat Samaj (profesoři a studenti Sanskrit University Benares) duchovní titul [[Višvaguru]], a to při příležitosti hinduistické pouti [[Kumbhaméla]] v Prayagraj ([[Iláhábád]]).

== Dětství a mládí ==
Jeho rodiči byli [[pandita]] Krishna Ramji Garg a Phul Garg. Jeho otec byl astrologem. Vyrůstal se dvěma bratry a třemi sestrami a brzy prý začal trávit většinu svého času v modlitbách a rozjímání. Jeho otec zemřel, když mu bylo dvanáct, a jeho matka ho poslal ke svému strýci Swami Mádhavánandadžímu k dalšímu vzdělávání. S tímto svým mistrem, nazývaným též Holy Guruji, se setkal ve věku 13 let. Mladý Mangilal projevil malý zájem o školu, ale stále prosil svého strýce, aby z něj učinil [[sannjásí]]ho (ten žije velmi odříkavým způsobem života, putuje a rozdává duchovní poznání).

== Hlavní body učení ==
* tělesné, duševní, sociální a duchovní zdraví,
* úcta k životu,
* tolerance ke všem náboženstvím, kulturám a národům,
* světový mír,
* ochrana lidských práv a hodnot,
* ochrana životního prostředí.

== Svámídžího předchůdci ([[guru]]) ==
Svámídžího předchůdci, na jejichž odkaz on sám navazuje, byli Param Mahásiddha Avatár šrí Alakhpurídží, Paramajogéšvar Svajambhú šrí Dévpurídží (uctívaný žáky Mahešvaránandy jako vtělení boha [[Šiva|Šivy]]), Bhagaván šrí Díp Nárájan Maháprabhudží (žijící v letech [[1828]] do roku [[1963]] v indickém státě [[Rádžastán]]) a Paramhans šrí svámí Mádhavánandadží, který je strýcem Mahešvaránandy (pobýval v [[Džajpur]]u a [[Nipal]]u v indickém [[Rádžastán]]u).<ref>http://www.joga.cz/svamidzi/linie-mistru/</ref>

== Reference ==
<references/>

== Externí odkazy ==
* [http://www.yogaindailylife.org/ Jóga v denním životě]
* [http://www.joga.cz/ Jóga v denním životě – české stránky]
* [http://csvv.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=753:eticka-a-environmentalni-rizika-konvenni-stravy&catid=95:aktuality-ospe&Itemid=100017 Svámídží odpovídá na dotazy České společnosti pro výživu a vegetariánství]
* [http://joga.cz/svamidzi/linie-mistru/ Předchůdci – linie mistrů]



{{Portály|Jóga}}
[[Kategorie:Narození 1945]]
[[Kategorie:Žijící lidé]]
[[Kategorie:Hinduističtí guru]]
[[Kategorie:Indičtí filozofové]]
[[Kategorie:Védská filosofie]]
[[Kategorie:Muži]]

Verze z 10. 4. 2013, 19:44

Mahámandaléšvar Paramhans svámí Mahéšvaránanda, narozený jako Mangilal Garg, známý též jako Svámídží či Swamiji (* 15. srpna 1945, Rupawas, Radžastán, Indie), je jogínský guru a autor a zakladatel systému "Jóga v denním životě" (Yoga In Daily Life).

Pochází z indického státu Radžastán. Je žákem paramhanse svámího Mádhavánandy. Do Evropy přišel v roce 1972, seznámil se s mentalitou západního člověka a jeho duchovnímu hledání otevřel cestu jógy. Propojil starodávnou jógovou tradici se svými bohatými zkušenostmi a výsledky bádání moderní vědy. Vytvořil tak integrální systém cvičení nazvaný Jóga v denním životě, který se z Evropy rozšířil do všech částí světa.

V roce 2001 mu byl v přítomnosti Jeho Svatosti Jagadguru Shankaracharya Šrí svámí Narendranandaji Sarasvatího udělen shromážděním Vidvat Samaj (profesoři a studenti Sanskrit University Benares) duchovní titul Višvaguru, a to při příležitosti hinduistické pouti Kumbhaméla v Prayagraj (Iláhábád).

Dětství a mládí

Jeho rodiči byli pandita Krishna Ramji Garg a Phul Garg. Jeho otec byl astrologem. Vyrůstal se dvěma bratry a třemi sestrami a brzy prý začal trávit většinu svého času v modlitbách a rozjímání. Jeho otec zemřel, když mu bylo dvanáct, a jeho matka ho poslal ke svému strýci Swami Mádhavánandadžímu k dalšímu vzdělávání. S tímto svým mistrem, nazývaným též Holy Guruji, se setkal ve věku 13 let. Mladý Mangilal projevil malý zájem o školu, ale stále prosil svého strýce, aby z něj učinil sannjásího (ten žije velmi odříkavým způsobem života, putuje a rozdává duchovní poznání).

Hlavní body učení

  • tělesné, duševní, sociální a duchovní zdraví,
  • úcta k životu,
  • tolerance ke všem náboženstvím, kulturám a národům,
  • světový mír,
  • ochrana lidských práv a hodnot,
  • ochrana životního prostředí.

Svámídžího předchůdci (guru)

Svámídžího předchůdci, na jejichž odkaz on sám navazuje, byli Param Mahásiddha Avatár šrí Alakhpurídží, Paramajogéšvar Svajambhú šrí Dévpurídží (uctívaný žáky Mahešvaránandy jako vtělení boha Šivy), Bhagaván šrí Díp Nárájan Maháprabhudží (žijící v letech 1828 do roku 1963 v indickém státě Rádžastán) a Paramhans šrí svámí Mádhavánandadží, který je strýcem Mahešvaránandy (pobýval v Džajpuru a Nipalu v indickém Rádžastánu).[1]

Reference

Externí odkazy