Wikipedista:Milosmid

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Můj rozpracovaný projekt pro kurz Senioři píší Wikipedii

Wikipedista:Milosmid/Pískoviště/Pavel Alois Klar

Wikipedista:Milosmid/Pískoviště/Rudolf Maria Klár

Wikipedista:Milosmid/Pískoviště/Klárův ústav

Wikipedista:Milosmid/Poznámky

Wikipedista:Milosmid/Pískoviště 2

Jmenuji se Miloš Šmíd, před jménem bych si mohl psát titul Mgr., protože jsem vystudoval český jazyk a dějepis, učitelství na FF UK v letech 1986-1991, pět let učil na různých školách – učňovské speciální (Klárův ústav), Evangelická akademie (dějepis, pedagogika, speciální pedagogika, pedagogická praxe) a později na ZDŠ pro děti s poruchami zraku tedy ještě na Koperníkově ulici, na Praze 2. Kromě toho jsem pracoval v Tyfloservisu a jako lektor IT zrakově postižených i v organizaci nevidomých SONS. Nejdelší období své profesní kariéry jsem strávil na Univerzitě Karlově (2000-2020, z toho 15 dobrých let na MFF v Laboratoři Carolina a 5 špatných let přímo na Rektorátě … odešel jsem sám, dřív než bych byl odejit …). Nyní pracuji na 0,5 úvazku na home office na připravě digitálních knih (oprava chyb po OCR a jednotná úprava, zařazení do žánrových kategorií, anotace …) pro knihovnu DKZP Mathilda pro nevidomé a slabozraké, což mě baví, ale … hledám další uplatnění, hodné mého vzdělání, třeba na 0,5 úvazku – vrátit se ve svých 57 letech k vyučování? Nebyl bych proti, pokud by mě ve škole někdo trochu podpořil a žáci či studenti byli trochu tolerantní. Čeština, dějepis, vyučování – myslím, že by mě to bavilo a že bych měl co přinést, ale nikde mě zatím nechtějí … Ideálně vyučování v tandemu nebo s nějakými asistenty pro postižené žáky – v tomto směru mohu sám přinést nějaké zkušenosti, zvláště jednalo-li by se o zrakově postižené …

Zájmy: doprava, řešení bezbariérovosti nejen v dopravě, cestování, nejen železniční, železniční rallye a turistika, pěší turistika, všechno možné okolo IT – přístupnost programů, webu, sociální sítě, e-mailové konference (spravuji dopravní konferenci railbraill@gppglegroups.com – rád skoro každého přihlásím), digitalizace knížek – OCR rozpoznání, oprava pro sebe i pro Vás, pokud budete mít zájem … papírové knihy zabírají zbytečně místa, práší se na ně, mohou se zničit třeba podtrháváním, polít … mám rád e-knihy (poradím s výběrem SW čteček hlavně pro Android), audioknihy (zvukové knihy), historie, čeština – pomohu vám s korekturami, historie dopravy, vědy … věda jako taková, zajímám se na popularizační úrovni o ledaccos, spravuji ještě e-mailovou konferenci o přírodě pro zrakově postižené zvukovecesty@googlegroups.com …, baví mě kosmonautika, nedávno jsem začal kurz Senioři píší Wikipedii, na Wikipedii mám už řadu příspěvků, ale potřebuji se zdokonalit … Kromě těchto webových stránek zanedbávám i další … https://pcklavesnici.estranky.cz … Rád sleduji dokumenty a chodím rád na cestovatelské festivaly. Zamiloval jsem si covid kulturu – hezky doma v teple u počítače – koncert, kurz, přednáška, seminář, beseda … Doufám, že tohle bude pokračovat i po odeznění pandemie. Z hudby mám nejradši český folk, country, bluegrass a trampskou muziku. Taky rád poslouchám rádio – skoro radši než televizi (až na některé pořady to jsou skoro výlučně vraždy).

Nabízím možnost doučování (najdete mě buď tady na Naučim.cz nebo na ScioDoučování), třeba přípravu na přijímací zkoušky z českého jazyka nebo přípravu k maturitní zkoušce, případně něco okolo uživatelského používání PC.

E-mailový kontakt milosmid at volny.cz

Wikipedia:[editovat | editovat zdroj]

Aktuálně se účastním kurzu Senioři píší Wikipedii, který začal 19. 1. 2021. Rád bych pochopil hlavně filozofii Wikipedie, tj. když napíšu článek o věcech, které znám, ale ke kterým nemám příliš literatury, jsem pranýřován, že příspěvek není ozdrojován. Druhý extrém je, že vezmu nějaký zdroj nejlépe pro mě jako slabozrakému na internetu a pokusím se o vytvoření stránky nebo doplnění hesla, tak mi hrozí to, že budu kárán z plagiátorství. Do jaké míry může člověk změnit text, aby to bylo O. K.? Teď zrovna diskutuji s MIGORMCS o doplnění hesla InterPanter (vlaková souprava, rád bych do hesla včlenil naše - zrakově postižených zkušenosti a poznatky o přístupnosti soupravy, které nejsou úplně kladné). Vážím si svého založení stránky základní školy, do které jsem chodil - Základní škola pro slabozraké Koperníkova, kterou další zdokonalili. Také jsem vyšel z překladu a rozšířil stránku o svém asistivním softwaru zvětšovací softwarové lupě ZoomText. Musím začít přemýšlet o stránce, kterou zpracuji do kurzu Senioři píší Wikipedii - už mám něco možná vymyšleno, ale prozrazovat sem zatím nebudu. Nápady by byly i jiné, ale problém s filosofií Wikipedie - dostát encyklopedickému stylu. Určitě se porozhlédnu po dalších Wikiprojektech, které zatím moc neznám.

Chtěl jsem přispět k zpřístupnění správného čtení cizích slov a jmen pomocí přepínání hlasových synthéz do správného jazyka. Začal jsem k tomu diskusi na Pod lípou a odtamtud mě odkázali na Diskuse k Wikipedii:WikiprojektPřístupnost. Bohužel nemohu u sebe na PC vyzkoušet - ZoomText - hlasy Vocalizer to možná nepodporují, resp. neumí to zřejmě ZoomText, v NVDA nemám kromě Jakuba (Windows Microsoft) a velmi nesrozumitelného espeaku české a další cizí hlasy, v Edge čtečka toto nepodporuje. Napsal jsem firmě Spektra do e-mailové konference ZoomTextu a požádal nevidomé kamarády, aby mi zkusili jednu stránku Edit Whartonová, kterou jsem se pokusil upravit, ale zatím mi s tím nikdo nepomohl. Problém je i se skloňováním - jména by musela být v 1. pádě singularu. Bylo by potřeba se naučit i se wiki šablonami. Návodu u šablony . Nejdřív jsem uplatnění šablony moc nerozuměl, ale pak jsem to snad pochopil a šablonu použil, i když úplně jistý v syntaxi si nejsem - konzultuji mailem se svým školetelem Grtek. Zjistil jsem však, že ani NVDA při nastavených hlasech espeak zde nepřepíná!!! Přitom při nastavení jazyka kontrolvy pravopisu ve Wordu 2019 se hlasy espeaku v NVDA pěkně přepínaly (až na to, že je jim špatně rozuměl - stará a freewarová hlasová synthéza). Zkoušel jsem i demo JAWS (Freedom Scientific) s českým hlasem Vocalizir, ale také ani s ním se na hesle Wikipedii hlasy nepřepínají. Pokud mi někdo odpoví z Diskuse k Wikipedii:WikiprojektPřístupnost, odkážu na tento text, případně dál vysvětlím.

Vysvětlení tagu pro zápis vícejazyčných textů.


V rámci našeho kurzu Senioři píší Wikipedii si máme zvolit nějaké téma, které zpracujeme. Rozhodl jsem se pro Wikipedista:Milosmid/Pískoviště/Pavel Alois Klar

Postupuji podle Nápověda:Jak psát Wikipedii/Založení druhého pískoviště (podstránky) – Wikipedie, nejdřív se to nedařilo, nově založená stránka nebyla uložena, možná roli sehrála situace, že byla prázdná. Super - jdu zkoušet psát ...