Wakeboarding

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Wakeboarding, Smith Mountain Lake, Virginie, USA

Wakeboarding je vodní sport, který spočívá v jízdě na wakeboardu taženém lodí nebo kabelovým vlekem po vodní hladině. Byl vyvinut jako kombinace vodního lyžování, technik surfingu.

1. Wakeboarding za lodí: Wakeboardista je tažen na laně za lodí, většinou rychlostí kolem okolo 30-34 kilometrů za hodinu a loď má vytvarované dno tak, aby dělala co nejvhodnější vlnu (větších rozměrů a tvaru), tak aby ji jezdec mohl použít jako odrazový můstek z kterého se pak dělají různé triky a to rotace a salta a i jejich kombinace. Rychlost záleží na stavu vodní hladiny, hmotnosti wakeboardisty, velikosti wakeboardu a také na zkušenostech wakeboardisty. Na tahání se používají motorové čluny speciálně k tomu vyrobené. Dá se jezdit i za normální lodí pokud má na to výkon, ale jezdec nebude mít dostatečně velkou vlnu a další parametry, které se používají v tomto sportu. Tato verze vychází z vodního lyžování a proto tak jako vodní lyžování prochází upadkem a to z důvodu velmi vysokých nakladů. jedna hodina provozu lodě je cca 2200 Kč v ČR.

2. Wakeboarding na vleku:

Velký vlek:

Wakeboardista je tažen na laně, které je zachyceno na velkém dlouhém okruhovém laně a to je vypnuto mezi 4 až 6 sloupy ve výšce cca 10 metrů nad vodou (výška se mění podle typu a data výroby vleku, dnes se preferuje výška větší, pro daný styl jízdy. Na tomto velkém ideálně vypnutém laně může jezdit až 14 jezdců současně (záleží na typu vleku). Na trase mezi jednotlivými sloupy jsou umístěny překážky, plovoucí nebo kotvené do dna. Vyrobené jsou z různých materiálů, přičemž se nejvíce používá plovoucí plastové, vyrobené ze speciální hmoty, která je trvanlivá na ošoupání. Na starých vlecích jsou i překážky vyrobené na koleni a jsou často nebezpečné svojí konstrukcí. Někteří provozovatelé vleku je stále instalují bez kontroly jakéhokoliv orgánu. "Bezpečné" překážky jsou podobné jako ve Snowparku, avšak mají jiné tvary a hlavně jsou vyrobeny z jiného materiálu tak aby byly bezpečné při nárazu, protože jezdec wakeboardingu je méně chráněn. Více informací o wakeboardingu u nás najdete na internetovém magazínu Wakemag.cz.

Malý vlek:

Malý vlek je dvou sloupý vlek, na kterém jezdí pouze jeden jezdec. (výjimečně i dva, ale není to standardní) tam a zpět, přičemž na koncích projíždí obloukem tak, že bez zastavení pokračuje zpět.

Vybavení jezdce: pro jízdu na wakeboardingu je nezbytné mít wakeboard (deska podobná snowboardu s jiným tvarem pevností s vázáním pevně uchyceným k nohám, plovoucí vestu, helmu, nějaké plavky nebo neopren (individuální). Wakeboarding hovorově "WEJK" je stále se rozvíjecí sport, u kterého vznikají stále nové techniky jízdy. Poslední z novinek je tak jako u snowboardingu FLEXI prkno což umožňuje jezdci přenášet váhu z přední špičky k zadní, prohnutím prkna a při tom jet po překážce.

První Wakeboard vyrobil v San Diegu Tony Finn, který později společně s Jimmy Redmon z Austinu v Texasu (Jimmy Redmon ve stejné době procházel stejným procesem vynalézání ale na úplně jiném místě) založil nejslavnějších wakeboardovou společnost Liquid Force, která do dnes drží prvenství v nových trendech tohoto sportu, což každoročně dokazuje.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • WakeMag.cz Magazín o wakeboardingu, wakeskatingu, wakesurfingu