Sokol Pardubice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Sokol Pardubice
MěstoPardubice
Založen1863
SoutěžFortuna Extraliga
Halasportovní hala Dašická Sokol Pardubice
Klubové barvyzelená, červená, bílá
WebOficiální webová stránka

Sokol Pardubice je pardubický sportovní klub. Florbalový klub, který hraje AutoCont extraligu, v sezoně 2008/2009 zvítězil v 1. florbalové lize a zajistil si tak v sezoně 2009/2010 účast v Extralize. Také hrají v pardubické ČEZ Areně nebo v nafukovací hale na Dukle. Dalším sportem je například volejbal, karate, basketbal a gymnastika.

Dnes už v zrekonstruovaném Sokole můžeme najít horolezeckou stěnu, venkovní areál, nafukovací halu, volejbalový areál, atletickou halu i tunel.

Historie

Sokol Pardubice

Sokol v Pardubicích byl založen v červnu 1863[1]. Po několika téměř nečinných letech v roce 1867 byla činnost obnovena a prvním starostou se stal Václav Bubeník , který byl zároveň starostou města. První cvičení se konala ve zdarma propůjčené chodbě městské reálky. Pravidelně začalo cvičení žáků a žákyň měšťanských škol. Sokolové pořádali pravidelně výlety a veřejná venkovní cvičení. V roce 1877 zřídila obec letní tělocvičnu na Olšinkách. V zimě se cvičilo v reálce. Sokolové rozvíjeli svoji činnost v různých sportech a také na poli vzdělávacím a společenském. Roky byly tlaky na postavení vlastní tělocvičny, ale z různých důvodů k tomu nedocházelo – I. světová válka, vysoký náklad na stavbu apod. Až v roce 1919 se rozhodlo o stavbě sokolovny na Olšinkách a ta byla dokončena v roce 1923. Po postavení sokolovny se úspěšně rozvíjela činnost ve sportech jako volejbal, basketbal, házená, veslování, lyžování, gymnastika, atletika a další . Sokol v Pardubicích se může pyšnit výraznými úspěšnými sportovci a závodníky. Za II. světové války zabrali sokolovnu Němci, ale cvičení pokračovalo v jiných tělocvičnách. V roce 1941 byla činnost Sokola zastavena. Po skončení války byly sokolovna a hřiště uvedeny do provozu a od září 1945 bylo zahájeno pravidelné sokolské cvičení. V roce 1948 došlo ke sjednocení tělesné výchovy a sportu a to se stalo počátkem likvidace veškerého sokolstva.V nové jednotě nazvané Dynamo zůstali i ti, kteří chtěli předat mladším vše, co jim Sokol dal. Sporty i velká členská základna ZRTV se úspěšně rozvíjely. Nepřestával ani společenský život a bylo pokračováno např. v pořádání velmi oblíbených šibřinek až do roku 1974.

Po roce 1989 došlo k obnovení Sokola, převzetí majetku sokolovny a hřiště. Pod hlavičkou Tělocvičná jednota Sokol Pardubice I nyní funguje oddíl basketbalu, florbalu, jógy, moderního sportovního karate, sokolské všestrannosti, sportovní gymnastiky, turistiky a volejbalu.

Reference

  1. www.sokolpardubice.cz [online]. www.sokolpardubice.cz [cit. 2016-03-30]. Dostupné online. 

http://www.sokolpardubice.cz/