Slam poetry

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Poetry slam (v češtině častěji užíván název Slam poetry; z anglického slam - bouchnout, prásknout) je specifický styl básnického přednesu. Jeho podoba není přesně ukotvena jasnými pravidly, v principu ale platí, že přednes musí být natolik sugestivní, jímavý či zábavný, aby dosáhl největšího ohlasu v publiku, povětšinou shromážděném v baru. Vznikl ve Spojených státech v druhé polovině 80. let. Za zakladatele poetry slamu je považován chicagský básník, původním povoláním zedník, Marc Smith.

Charakteristika

Od stand-up výstupů se liší zapojením básnických prvků, jako je rytmus, rýmování, popřípadě aktivním pohybem po jevišti či sále. Často tak připomíná rap bez hudebního podkresu. Rovněž se nepoužívají žádné rekvizity či kostýmy. Přednášený text může být předem připravený, eventuálně přímo na jevišti čtený, nebo může být báseň tvořena na místě; nicméně obsah výstupu by měl být vždy autorský. Slameři většinou vystupují jednotlivě, například ve Spojených státech ale umělci sdružení do týmů podle domovských měst soutěží o celostátní titul. Řada slamerů vystupuje pod pseudonymy. Diváci jsou nezřídka kdy vyzváni k interakci, třeba k zadání tématu básně či slova, které má vystupující použít a vůbec se od nich očekávají reakce na výkon účinkujícího. Pokud ten dostatečně nezaujme, může být z pódia vypískán, nehledě na literární úroveň přednášeného textu. Americký slamer Bob Holman nazývá tento neortodoxní plebiscitní princip jako „democratization of verse“, demokratizace verše.

Soutěžní disciplína

Slamové klání je hodnoceno samotným publikem pomocí náhodně rozdaných bodových karet na škále od jedné do deseti. Účastníci se rozlosují do pořadí, ve kterém budou vystupovat. Klání je dvoukolové, pořadí vystupujících se v druhém kole obrátí. Je-li akce součástí národního mistrovství, je doba výstupu omezena na tři minuty, za jehož překročení se strhávají udělené body, při exhibičních utkáních bývá limit neomezený. Moderátor (často nesoutěžící slamer) může také vyzvat „černého koně“, odvážlivce z publika, aby se k účinkujícím přidal. Pravidla soutěžení se mohou v jednotlivých zemích lišit.

Slam poetry v České republice

Roku 2003 byl v rámci olomouckého literárního festivalu Poezie bez hranic uspořádán první ročník mistrovství republiky ve slam poetry, jehož iniciátory byli básníci a spisovatelé Jaromír Konečný a Martin Reiner a literární teoretik Miroslav Balaštík. Vítězové regionálních kol se nakonec potkají ve finále, dlouhou dobu konaném v brněnském klubu Fléda. Pokud účinkující získá dva tituly, stává se „doživotním profesionálem“ a do soutěžní sekce se již neúčastní. Mezi držitele mistrovského titulu patří například Bohdan Bláhovec, Jan Jílek, Jakub Foll či Metoděj Constantine. Mimo to jsou pravidelně pořádána exhibiční vystoupení a slamerské dílny v městech po celé České republice či na festivalech, například na Colours of Ostrava či festivalu Pohoda. Českou specifikou slamu je hojně zastoupený improvizační proud slam poetry.

Média

V roce 2008 natočila režisérka Zuzana Piussi dokument Myslím, tedy slam mapující vznik českého slamu a první ročníky republikových mistrovství ve spolupráci s promotérkou a organizátorkou slamů Lenkou Zogatovou.

Externí odkazy