Papoušek horský kouřový

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Papoušek horský (kouřový)

Papoušek horský (kouřový)
Papoušek horský (kouřový)
Stupeň ohrožení podle IUCN
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: ptáci (Aves)
Podtřída: letci (Neognathae)
Řád: papoušci (Psittaciformes)
Čeleď: papouškovití (Psittacidae)
Rod: papoušek (Polytelis)
Binomické jméno
Polytelis anthopeplus

Papoušek horský (kouřový) (Polytelis anthopeplus) je druh papouška endemický k jihovýchodní části Austrálie a Jihozápadní části Austrálie. Je jedním ze tří zástupců rodu Polytelis.


Rozlišovací znaky[editovat | editovat zdroj]

Jedná se o středně velkého papouška žijícího na území Austrálie.

Samec se samicí mají několik společných znaků, růžový až červený zobák, křídla mají černý a červený pruh, ocas mají tmavý. Samec je převážně žlutý, červené skvrny na křídlech jsou výraznější než u samice, samice je oproti samci méně výrazná, její zbarvení je zelené, ocas je více do modra. Do jednoho roka života se samec podobá barevně samici a až po roce a půl se přebarví do žluta.

Výskyt v přírodě[editovat | editovat zdroj]

Tento papoušek žije volně na území Austrálie, kde žije v párech, ale i hejnech, je považován za jednoho z nejlepších letců tohoto kontinentu. Zdržuje se v lesích nebo křovinatém terénu a s rozvojem zemědělství se vyskytují i na polích, kde páchají škody místním zemědělcům, při hledání potravy je velice tichý. Hnízdí v dutinách stromů, které jsou hluboké 4 až 5 metrů, hnízdění probíhá od srpna do ledna.

Chov[editovat | editovat zdroj]

Teto papoušek není vhodný do malých klecí nebo pokojových voliér, velice rád se proletuje, voliéra by měla být vždy delší než vyšší. Tento papoušek je velice klidný a aktivní je jen brzo ráno a večer, přes den se jeví malátně. Díky své otužilosti může být celý rok venku, avšak je nutné zajistit aby mu nepromrzly nožičky a aby měl možnost se někam schovat před nepřízní počasí. Tyto ptáci se dožívají 15 až 20 let.

Hnízdění[editovat | editovat zdroj]

V našich podmínkách probíhá hnízdění v dubnu a květnu, někdy se stane že zahnízdí i dvakrát. V našich chovech se papoušci spokojí s budkou o průměru 35 - 40 cm a výšce 70 cm, vletový otvor by měl být o rozměru 7 až 8 cm, větší budka není na škodu, ale menší je již nevyhovující. Protože si papoušci hnízdo nepletou dává se jim na dno budky směs rašeliny a hoblin (tato směs by měla být v období hnízdění lehce vlhká). Snůška čítá 3 až 6 vajec, doba inkubace se pohybuje v rozmezí 21 až 23 dní, mláďata vylétají z budky ve stáří 5 týdnů. Ptáky můžeme nechat hnízdit až ve stáří dvou let.

Krmení[editovat | editovat zdroj]

Jako základ krmení by měla sloužit směs pro střední australské papoušky, tato směs však není dostačující potřebám tohoto papouška, proto doplňujeme o kousky ovoce a zeleniny, měli bychom také podávat zelenou složku (tráva, pampelišky, listy, ...). Jako okus je třeba podávat větve stromů, !!tyto větve nesmí být ošetřovány chemií!! a neměly by obsahovat exkrementy volně žijících zvířat kvůli možné nákaze. Nejvhodnější k okusu jsou větve ovocných stromů (jablko, hruška), nebo lískový ořech, černý bez. Pozor na rostliny, které mohou být pro papoušky životu nebezpečné, mezi ně patří vlašský ořech nebo avokádo. V období hnízdění přimícháváme do krmení naklíčená semena a vaječnou míchanici. Ač se to může zdát divné měli bychom papouškům dávat i bílkoviny (kuřecí maso, vařená slepičí vajíčka, moučné červy), tyto složky krmení podáváme v množství, které jsou papoušci schopni zkonzumovat.

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Papoušek horský kouřový ve Wikimedia Commons