Markéta Bourbonská (1211)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Nákres Markétiny pečeti

Markéta Bourbonská (1211 - 1256) byla navarrská královna a hraběnka ze Champagne, manželka krále Theobalda I.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodila se v roce 1211 z prvního manželství bourbonského pána Archambauda VIII. s Alix z Forezu. Roku 1232 byla provdána za hraběte Theobalda IV. ze Champagne. O deset let starší hrabě byl již dvakrát ženat, první manželství skončilo rozvodem a druhé smrtí manželky Anežky z Beaujeu († 1231). Markéta mu přinesla pěkné věno a po jeho boku se roku 1234 stala navarrskou královnou. Během více než dvacet let trvajícího manželství porodila šest dětí.

V létě 1253 ovdověla a podařilo se jí urychleným představením staršího syna Theobalda jako nástupce zabránit nástupnické krizi a otevřené vzpouře v Pamploně. Společně s aragonským králem Jakubem se stala na další tři roky regentkou. Během doby svého regentství řešila majetkový konflikt s templáři, kteří ve velkém skupovali majetek v Champagni a zakázala jim nákup feudálního majetku. Zemřela roku 1256 na úplavici a byla pohřbena v klášteře Clairvaux.[1]

Potomci[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. EVERGATES, Theodore. Aristocratic women in the County of Champagne. In EVERGATES, Theodore. Aristocratic women in medieval France. Philadelphia : University of Pennsylvania Press, 1999. ISBN 0-8122-1700-4. S. 86. (anglicky)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Předchůdce:
Anežka z Beaujeu
Znak z doby nástupu Hraběnka ze Champagne
1232 - 1256
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Isabela Francouzská
Předchůdce:
Konstancie z Toulouse
Znak z doby nástupu Navarrská královna
1234 - 1256
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Isabela Francouzská