Kabelka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Kabelka

Kabelka je středněvelké až velké zavazadlo, příp. modní doplněk, které používají především ženy k uschovávání osobních předmětů pro denní potřebu a různých cenností.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Kabelka byla užívána lidmi od okamžiku, kdy měli potřebu přenášet různé cennosti. Termín kabelka neexistoval do poloviny devatenactého století, starověké vaky a brašny z látky nebo kůže se běžně užívaly k úschově cenností a peněz. První dochované zobrazení předmětu velice podobnému kabelce je ze starověkého Egypta.

Rozvoj vaků podobných kabelkám je zaznamenán ve 14. a 15. století. Tehdy ještě nebyly na oblecích kapsy, tak jak je známe dnes tak se na opasek, který byl nejdůležitější součástí oděvu, věšely různě zdobené vaky, ve kterých zvláště ženy nosily voňavé předměty.

S příchodem širokých sukní s kapsami role těchto vaků ustupuje a vrací se až po francouzské revoluci, kdy se široké sukně staly méně populární a naopak se upřednostňovali velmi subtilní modely. Toto úzké oblečení nemělo žádné místo pro kapsy a proto se objevuje role kabelky jako zavazadla na úschovu věcí ale i jako modního doplňku. Z tohoto období jsou zachovány i první důmyslné zavírací mechanismy.

S technologickou revolucí a příchodem železnice v 19. století zažívají zavazadla všeobecně a tedy i kabelky opravdovou revoluci. Výrobci zavazadel se začali zaměřovat na jiná zavazadla, která nebyla určená pro cestování na koňích a v kočárech. V těchto letech byl poprvé použit výraz kabelka (handbag), tak jak ho známe dnes.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Kabelky jsou dnes vyráběny v úchvatném množství stylů a materiálů. Nepromokavé plátno, umělé hmoty, syntetická plazí kůže jsou jen některé z oblíbených materiálů. Módní navrháři nově bourají přichází s kabelkami pro muže a ty se hlavně ve velkých městech setkávají s velkou oblibou.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]