Přeskočit na obsah

Čebaki (pevnost)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Pevnost Čebaki (Sve Tach)
Чебаки
Све-Тах
Pevnost Čebaki na vrcholu kopce Sve Tach
Pevnost Čebaki na vrcholu kopce Sve Tach
Účel stavby

historické opevněné sídlo

Základní informace
Výstavba2. tisíciletí př. n. l.
Poloha
AdresaČebaki, ChakasieChakasie Chakasie
Souřadnice
Map
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Čebaki, též Sve Tach nebo Sve Tag (rusky Чебаки, chakasky Све-Тах) je pevnost z doby bronzové, která se nachází na hoře Sve Tach na pravém břehu řeky Černý Ijus (chakasky Хара-Ӱӱс, tj. Černá řeka) nedaleko obce Čebaki a vesnice Gajdarovsk v Širinském okrese Chakaské republiky Ruské federace.[1][2]

Pevnost patří mezi asi 45 takzvaných sve v Chakasii, což je chakaské označení pro středověké i prehistorické pevnosti v této zemi, zpravidla vybudované na zdejších svědeckých vrších s využitím strmých skalnatých srázů, obklopujících temena těchto hor. Název hor a kopců „Sve Tag“, který v překladu znamená „pevnostní hora“, odpovídající zhruba českému termínu „hradní vrch“, je v Chakasii velmi častý – vyskytuje se tu nejméně 15 kopců s tímto názvem.[3] Pevnost Čebaki spolu s „kamenným městečkem“ Čilanych Tag a pevností-svatyní Ustanach patří k nejlépe archeologicky probádaným pevnostem v Chakaské republice.

Popis pevnosti

[editovat | editovat zdroj]

Prostor vnitřního hradiště, označovaného též jako citadela, je obehnán dvěma řadami kamenných zdí, sestavenými z pískovcových desek. Vnější zeď, dosahující původně výšky 1,8 metru a dlouhá 210 metrů, odděluje přístup k pevnosti od sousedního návrší.[1] Vnitřní zeď obklopuje uzavřený prostor citadely, v němž byly odkryty pozůstatky některých hospodářských a obytných budov, z nichž největší polozemnice má půdorys o rozměrech 4 x 15 metrů.

Hradby pevnosti Čebaki

Svažitý prostor mezi hradbami nebyl zřejmě nijak využíván. Pochybnosti o možnostech využití vnitřního hradiště k dlouhodobějšímu bydlení vzbudila skutečnost, že na hoře není žádný zdroj vody a během vykopávek se nenašly stopy ohnišť, přesto však z území pevností pochází množství archeologických nálezů.

Archeologický průzkum

[editovat | editovat zdroj]
Vykopávky v prostoru citadely

Průzkumem pevnosti Čebaki a dalších sve se jako první v roce 1888 zabýval ruský etnograf, archeolog a geograf Dmitrij Alexandrovič Klemenc. Nejrozsáhlejší archeologický průzkum byl zahájen v roce 1989 a velmi intenzívně probíhal zejména v letech 1995 až 1997.[1] Během vykopávek, které zahrnovaly plochu o rozloze 330 m² na temeni hory Sve Tach, byla objevena kulturní vrstva, dosahující mocnosti až 0,9 m. V nejspodnějších částech vrstvy bylo nalezeno množství keramických střepů z doby bronzové, náležejících k tzv. okuněvské a v menší míře také ke kamenoložské kultuře. Celkem bylo nalezeno 1304 fragmentů, pocházejících zpřiblibližně 69 nádob. Na lokalitě byly nalezeny také další předměty, jako kamenné hroty šípů, sekery a škrabky. Největší objem nálezů představovaly zvířecí kosti. Během vykopávek bylo nalezeno kolem 32 tisíc úlomků kostí jak divokých zvířat (srnec východní, jelen, los, kabar, bobr, liška, rys a různí ptáci), tak i domácích zvířat, jako jsou koně, ovce a krávy.

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Чебаки (крепость) na ruské Wikipedii.

  1. a b c Культурно-исторические достопримечательности: Крепость Чебаки [online]. Новосибирск: ЗАО «НГС» [cit. 2020-12-06]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2011-07-14. (rusky) 
  2. Seznam. Chebaki fortress. Чебаки. Archeologické naleziště [online]. [cit. 2020-12-06]. Dostupné online. 
  3. ГОТЛИБ, Андрей Иосифович. Горные сооружения-све Хакасско-Минусинской котловины. [s.l.]: Российская академия наук, 1999. Dostupné online. (rusky) 

Literatura

[editovat | editovat zdroj]
  • ГОТЛИБ, Андрей Иосифович. Горные сооружения-све Хакасско-Минусинской котловины. 1. vyd. Новосибирск: Российская академия наук. СИБИРСКОЕ ОТДЕЛЕНИЕ ИНСТИТУТ АРХЕОЛОГИИ И ЭТНОГРАФИИ, 1999. Dostupné online. (rusky) Disertační práce. 

Související články

[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]