Přeskočit na obsah

Zubové čerpadlo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Klasické zubové čerpadlo

Zubové čerpadlo používá k čerpání kapaliny dvou ozubených kol. Jedná se o jedno z nejběžnějších typů čerpadel používaných v hydraulických systémech.

Princip zubového čerpadla je založen na tom, že zuby dvojice ozubených kol mohou unášet čerpanou látku, a zároveň těsnit, pokud do sebe zapadnou. U klasického čerpadla je tento princip nejlépe patrný. Na stejném principu pracuje i dvourotorový kompresor.

Rozlišují se dva základní typy:

  • Klasické zubové čerpadlo sestává ze dvou totožných ozubených kol s vnějším ozubením.
  • Excentrické zubové čerpadlo sestává z jednoho ozubeného kola s vnějším a z jednoho ozubeného kola s vnitřním ozubením. Některá zubová čerpadla lze použít buď jako motor, nebo jako čerpadlo.

Typy zubových čerpadel[editovat | editovat zdroj]

Konstrukce jednotlivých typů čerpadel se liší podle toho, k čemu je čerpadlo využíváno. Klasické zubové čerpadlo (obr. 1) se používá především pro čerpání kapaliny (oleje) v hydraulických systémech (například stavební stroje; bagry, rypadla…). Další ze základních typů je excentrické čerpadlo pro olejové pumpy v automobilech (obr. 2) a excentrické čerpadlo určené pro čerpání kapalin vysoké viskozity.

Klasické zubové čerpadlo pro hydraulické systémy.
Excentrické zubové čerpadlo pro automobilové motory.
Excentrické zubové čerpadlo pro kapaliny vysoké viskozity.

Funkce[editovat | editovat zdroj]

  1. Rotace ozubených kol (hnací ozubené kolo zobrazeno modře, hnané ozubené kolo fialově) způsobí podtlak na vstupní straně čerpadla, čímž dojde k nasátí kapaliny do skříně čerpadla.
  2. Kapalina je dále unášena prostorem mezi ozubenými koly a skříní čerpadla – kapalina neproudí místem styku ozubených kol.
  3. Nakonec je kapalina vytlačena skrze výstupní otvor.
1. Nasátí kapaliny do skříně čerpadla
2. Unášení kapaliny ozubenými koly
3. Výstup kapaliny ze skříně čerpadla

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]