Ztráta účinnosti ocasního rotoru
Ztráta účinnosti ocasního rotoru (anglicky Loss of tail-rotor effectiveness – LTE[1]) je kritická aerodynamická letová charakteristika vyskytující se při letu vrtulníku nízkou rychlostí (zpravidla pod 30 uzlů). Důsledkem tohoto jevu je neřízené rychlé otáčení stroje, které může vést ke ztrátě ovladatelnosti a následné havárii.[2][3]
Motor pohánějící hlavní rotor vytváří točivý moment, který způsobuje otáčení stroje v opačném směru než rotují listy rotoru. Toto nežádoucí otáčení je třeba vyrovnávat, k tomu slouží ocasní rotor (popř. jiné systémy). Ztráta účinnosti ocasního rotoru tak vede k výše popsaným následkům.
Byly prováděny testy (na helikoptéře Bell 206), během nichž bylo zjištěno, že tato situace může vyvstat za provozu s vysokým výkonem při nízké rychlosti s bočním nebo zadním větrem.[2][3]
Nevztahuje se nutně na zanedbání údržby nebo na nedostatek zkušeností s pilotáží a může se v různém rozsahu vyskytnout u všech jednomotorových vrtulníků při rychlosti do 30 uzlů (cca 56 km/h).[3] Může nastat při poryvu větru nebo při přistávacím manévru. Řešením může být zvýšení rychlosti nebo tahu ocasního rotoru, v případě neúčinnosti přechod do režimu autorotace, kdy pouhý vstup do autorotace odstraní točivý moment a poté se třením v kombinaci s rychlostí sníží otáčení stroje. V tomto bodě lze provést zapojení motoru.
Odkazy
[editovat | editovat zdroj]Reference
[editovat | editovat zdroj]V tomto článku byl použit překlad textu z článku Loss of tail-rotor effectiveness na anglické Wikipedii.
- ↑ Rotorcraft Flying Handbook Section 11-12, Federal Aviation Administration, Skyhorse Publishing (July 2007) ISBN 978-1-60239-060-7 (anglicky)
- ↑ a b ZÁVĚREČNÁ ZPRÁVA o odborném zjišťování příčin letecké nehody vrtulníku BELL 206L4T u obce Pavlov dne 4. 7. 2009, uzpln.cz, citováno 8. 12. 2014 (formát PDF)
- ↑ a b c Advisory Circular: UNANTICIPATED RIGHT YAW IN HELICOPTERS, US Department of Transportation, FAA (formát PDF) (anglicky)