Zpěvy Maldororovy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zpěvy Maldororovy
Editions Chants de Maldoror.png
Autor Comte de Lautréamont
Původní název Les Chants de Maldoror
Země Francie
Jazyk francouzština
Žánry satirický román a gotický román
Datum vydání 1874
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zpěvy Maldororovy (francouzsky Les Chants de Maldoror) je dílo Comte de Lautréamonta (pseudonym v Montevideu rozeného Isidora Luciena Ducasse) sepsané jako báseň v próze (poetický román) a vydané poprvé v sešitech v letech 1868 a 1869. Celé dílo bylo poprvé souborně vytištěno přepracované a podepsané pseudonymem (předchozí sešity byly anonymní) roku 1870, ovšem nakladatel odmítl náklad vydat a autor se již vydání nedožil. Vytištěný náklad byl později odkoupen a vydán roku 1874. Větší ohlas zaznamenalo druhé vydání z roku 1890, ovšem slávu dílu přinesl zájem francouzských surrealistů (André Breton) trvající od roku 1917.

Dílo je členěno na zpěvů o šedesáti verších (I/14, II/16, III/5, IV/8, V/7, VI/10). Obsahově lze těžko popsat. Hlavní postavou Maldoror, zosobnění čistého zla, který vystupuje v ich-formě. Příběh je násilný, nihilistický, s odkazy na tehdy oblíbenou gotickou literaturu. Narativní styl je nelineární a surrealistický. K obsahové tajemnosti přispěl i poměrně tajemný autor (který zemřel velmi mlád a je od něho známo poměrně málo dalších textů).

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Bruno Solařík. Žerty Isidorovy (doslov). In: Lautréamont. Zpěvy Maldororovy; Poesie; Dopisy. 2., upr. a dopl. vyd., V nakl. Academia 1. Praha: Academia, 2013. 310 s. Europa; sv. 36. ISBN 978-80-200-2204-2. S. 217–306

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]