Známková země

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Známková země je vžitý pojem mezi sběrateli známek, filatelisty. Je tak označována země s poštovní správou, používající vlastní poštovní známky.

Upřesnění pojmu[editovat | editovat zdroj]

Pro určení známkové země není podstatné, zda země je či byla samostatná či závislá, malá či velká, s kteroukoliv formou státního zřízení, ale jen, zda země měla svou poštovní správu, své poštovní známky, své poštovní služby. Poštovní správa takovéto země musí být schopná doručit poštovní zásilky z celého světa adresátům na svém území.

Tyto země jsou v současnosti členy Světové poštovní unie (UPU), jejíž ústavou se musí řídit. Země může i nemusí být členem OSN. V roce 1961 bylo evidováno v UPU 163 známkových zemí, tedy daleko více, než v té době měla OSN členských států.[1]

Podklady sběratelů[editovat | editovat zdroj]

Pro orientaci a zatřídění známek ve sbírkách mají sběratelé k dispozici Atlasy známkových zemí, filatelistické katalogy a mapy známkových zemí. První filatelistická mapa je z roku 1896, byla vydána v St. Louis (USA), další v Berlíně roku 1906. Atlasy a mapy byly a jsou vydávány i na českém území.

Filatelistický obor, zabývající se určováním vydaných známek z hlediska politického a zeměpisného, se nazývá geografilatelie.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. HLINKA, Bohuslav; MUCHA, Ludvík. Filatelistický atlas, 3.vydání. Praha: GKP, 1986. Kapitola Textová část, s. 3. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

HLINKA, Bohuslav; MUCHA, Ludvík. Filatelistický atlas. 3., rozšířené. vyd. Praha: Geodetický a kartografický podnik, 1986. S. 253. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]