Zelený záblesk

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Části zeleného záblesku

Zelený záblesk nebo také zelený paprsek je přírodní optický jev, který se objevuje při západu Slunce nebo při jeho východu. Během krátkého časového intervalu je možno zahlédnout zelené světlo nad Sluncem.

Tento jev se hlavně projevuje při čisté obloze a horizontu. Právě námořníci, po dlouhých měsících na moři, byli častými svědky tohoto úkazu. Záznamy o tomto úkazu se objevovaly již okolo roku 1600, ale staly se běžnější záležitostí po častějších a dlouhých plavbách na moři a polárních expedicích.

Údajně již starověcí Egypťané psali příběhy o kouzelné síle zeleného světla.[zdroj?] Jeden mýtus o zeleném záblesku vytvořil Jules Verne v románu Zelený paprsek. Tvrdil, že se jedná o starou skotskou legendu, ve které každý, kdo se zadíval do tohoto světla, mohl získat moc vidět do duší všech lidí, které potká; žádná taková legenda ale není známa.

Fyzikální charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Zelený záblesk je způsoben vrstvami atmosféry Země, které se chovají jako hranol a lámou světlo. Když Slunce téměř zapadne, dojde k tomu, že se zelená část spektra světla ze Slunce zakřiví více než červená a díky tomu červená část již není vidět, zatímco zelenou část spektra vidět lze.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]