Zarděnky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Zarděnky
lat. Rubeolla
Kůže s projevy zarděnek
Kůže s projevy zarděnek
Základní údaje
Původcevirus zarděnek
Přenoskapénkově
Inkubační doba17 dní[1]
Klinický obrazvyrážka, zduření mízních uzlin
Léčbasymptomatická
OčkováníMMR vakcína
Klasifikace a externí odkazy
MKN-10B06.
MedlinePlus001574

Zarděnky (odborně rubeola) je virové infekční onemocnění, starý český název je třetí dětská nemoc[2], zřídka růžovka,[3] což však může být obecné označení roseol).

Projevují se charakteristickou vyrážkou na kůži (exantémem). Nakažlivé jsou už týden před objevením exantému a další týden v průběhu exantému. Infikovaní novorozenci jsou často dlouhodobým zdrojem nákazy (až do 1 roku) pro své okolí, zejména pro těhotné ženy.[4]

Klinické projevy[editovat | editovat zdroj]

Inkubační doba zarděnek je 10–20 dní, průměrně 17 dní.[1] Onemocnění se projevuje makulopapulózní vyrážkou, která začíná na obličeji (což nemusí být ve všech případech) a odtud se šíří na celé tělo, a zduřením subokcipitálních a retroaurikulárních mízních uzlin. Onemocnění může mít i podstatně lehčí průběh, před osypáním mohou být průjmy a zimnice (to bývá prvotním příznakem, následuje-li osypání).[1]

Onemocnění může proběhnout bez komplikací, v podstatě jako horečnaté onemocnění s makulopapulosním exantémem, může ale proběhnout i vážně s neurologickými komplikacemi nebo s komplikacemi postihujícími jiné orgánové systémy a tkáně.

Nejvážnější neurologickou komplikací, nikoli častou, ale smrtelnou, je progresivní rubeolová panencefalitida (PRP), analogická spalničkové subakutní sklerozující panencefalitidě (SSPE, podle autorů - eponymicky - m. Dawson, m. Pette-Döring a m. Van Bogaert).

Vážné je postižení zárodku a plodu intrauterinní infekcí; první si souvislosti všiml australský oftalmolog Norman Gregg, když zkoumal epidemii dětských katarakt a došel k závěru, že matky těchto dětí měly častější výskyt onemocnění zarděnkami v graviditě.

Mezi příznaky, resp. postižení, odkazují k intrauterinní infekci rube(o)lou, patří vrozený glaukom, katarakta u 6 - 9letých dětí, percepční hluchota a vrozená srdeční vada.

Léčba[editovat | editovat zdroj]

Specifická léčba neexistuje a vzhledem k mírnému průběhu většiny onemocnění není ani nutná. Pokud se vyskytnou komplikace jako vyšší horečka nebo zánět kloubů, spočívá léčba v mírnění příznaků. U žen těhotných v počátečním stádiu těhotenství, které se dostaly do kontaktu s nemocným zarděnkami, je třeba laboratorně ověřit, zda mají protilátky a jsou chráněny. Profylaxe protizarděnkovým imunoglobulinem je možná, ale nechrání spolehlivě před infekcí a postižením plodu.

Komplikace[editovat | editovat zdroj]

Mezi možné komplikace zarděnek patří artritida, encefalitida, trombocytopenie a myokarditida.

Intrauterinní infekce je spojena s rizikem postižení zárodku a plodu s vrozenými vývojovými vadami.

Očkování[editovat | editovat zdroj]

V rámci pravidelného očkování se podává MMR vakcína, která obsahuje oslabené viry spalniček, příušnic a zarděnek.

První dávka se podává od třináctého měsíce do osmnáctého měsíce věku dítěte a přeočkování se provádí mezi 5.–6. narozeninami dítěte.[5]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c LISSAUER, Tom; CLAYDEN, Graham. Illustrated Textbook of Paediatrics. 3. vyd. Spain: Elsevier, 2007. ISBN 978-07234-3398-9. S. 227. 
  2. SEDLÁČEK, Dalibo; ŠTRUNCOVÁ, Věra. VIROVÉ EXANTÉMY DĚTSKÉHO VĚKU [online]. PEDIATRIE PRO PRAXI, 2008; 9(6) [cit. 2020-10-31]. S. 364. Dostupné online. 
  3. PSJČ, heslo rubeola
  4. PODSTATOVÁ, Hana. Mikrobiologie, epidemiologie, hygiena. Olomouc: EPAVA, 2001. ISBN 80-86297-07-1
  5. Očkování proti spalničkám, příušnicím, zarděnkám, SZÚ. www.szu.cz [online]. [cit. 2020-11-18]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2020-01-18. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • LISSAUER, Tom; CLAYDEN, Graham. Illustrated Textbook of Paediatrics. 3. vyd. Spain: Elsevier, 2007. ISBN 978-07234-3398-9. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Wikipedie neručí za správnost lékařských informací v tomto článku. V případě potřeby vyhledejte lékaře!
Přečtěte si prosím pokyny pro využití článků o zdravotnictví.