Zástěra

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tento článek je o části oděvu chránící přední část těla. O nositelích příjmení Zástěra pojednává článek Zástěra (příjmení).
Žena se zástěrou z počátku 20. století

Zástěra je oděv, který se obecně používá pro ochranu před zašpiněním či popálením. Většinou se jedná o obdélníkovou, či podobně tvarovanou látku, která má na koncích jedné z kratších stran šňůrku, sloužící k uchycení za krk a další šňůrky, zhruba v polovině obou delších stran zástěry, sloužící k ovázání kolem pasu. Takováto zástěry tedy zakrývá člověka od hrudníku až po, či pod kolena.

Zástěry se využívají především při vaření pokrmů. Pracovní zástěry z hrubších materiálů, či umělé hmoty využívají při práci např. řezníci, či rybáři, které chrání před vodou, či krví. Využití najdou zástěry také ve školách, při pracovní, či výtvarné výchově.

Zástěra může být také bez vrchní části, tedy jen od pasu dolů, upevněná šňůrkou v pase, či na bocích. Jako taková se využívá např. v pohostinství. Zástěry ze zvlášť hrubých, či ohnivzdorných materiálů se využívají např. při svařování, ve slévárenství a v hutnictví.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]