Západojaponská železniční společnost

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Západojaponská železniční společnost
Logo
Logo
Sídlo Západojaponské železniční společnosti v Kita-ku v Osace
Sídlo Západojaponské železniční společnosti v Kita-ku v Osace
Právní forma kabušiki gaiša
Založeno 1. dubna 1987
Sídlo Kita-ku
Souřadnice sídla
Klíčoví lidé Takayuki Sasaki
Oblast činnosti kolejová doprava
Mateřská společnost Japan Railways Group
Majitel Japan Trustee Services Bank
Dceřiné společnosti Nippon Travel Agency
Oficiální web www.westjr.co.jp
ISIN JP3659000008
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Území, na kterém působí Západojaponské železniční společnost, je znázorněno tmavě modrou barvou; zahrnuje metropolitní oblast Osaka-Kobe-Kyoto a významná města Okajama a Hirošima

Západojaponská železniční společnost je jednou ze společností Japonské železniční skupiny a působí na západě ostrova Honšú.

Historie[editovat | editovat zdroj]

1. dubna 1987 byla Západojaponská železniční společnost zapsána jako obchodní společnost (kabušiki gaiša) jako součást rozpadu vládou vlastněné Japonských státních železnic. Původně to byla plně vlastněná pobočka Společnosti japonských státních železnic, zvláštní společnost vytvořená k držbě aktiv bývalých Japonských státních železnic, které byly rozděleny mezi nové společnosti Japonských železnic.

První čtyři roky své existence měla Západojaponská železniční společnost pronajatou nejvýnosnější trať odděleného holdingu Šinkansen, kterou bylo Sanjó Šinkansen. V říjnu 1991 Západojaponská železniční společnost trať koupila za 974,1 miliard jenů (asi 7,2 miliard USD) za dlouhodobý úvěr.

V říjnu 1996 prodala Společnost japonských státních železnic 68,3 % Západojaponské železniční společnosti na tokijské burze ve veřejné nabídce. Poté, co v říjnu 1998 Společnost japonských státních železnic zanikla, její akcie v Západojaponské železniční společnosti byly převedeny na vládou vlastněnou veřejnou Společnost japonských železničních staveb, která se v říjnu 2003 sloučila do Agentury japonských železničních staveb, dopravy a technologií jako součást balíčku byrokratických reforem. V roce 2004 nabídla Agentura japonských železničních staveb, dopravy a technologií všechny své akcie v Západojaponské železniční společnosti veřejnosti a tím skončilo období vládního vlastnictví Západojaponské železniční společnosti. Nyní je Západojaponská železniční společnost obchodována na tokijské burze, burze v Nagoya, burze v Osace a burze ve Fukuoce.

Západojaponská železniční společnost pokračuje v úhradě dluhů, které vytvořila Společnost japonských železnic až do roku 1987, i když díky přefinancování se jí podařilo za posledních deset let snížit platby úroků na polovinu.

Tratě[editovat | editovat zdroj]

Vlak Shinkansen série 100

Sanyó Shinkansen[editovat | editovat zdroj]

Nejvýnosnější tratí Západojaponské železniční společnosti je vysokorychlostní Sanyó Shinkansen mezi Osakou a Fukuokou. Samotný Sanyó Shinkansen se stará o asi 40 % výnosů z pasažérů Západojaponské železniční společnosti. Společnost rovněž provozuje trať Hakata Minami, krátké spojení vlakem Shinkansen ve Fukuoce.

Městská síť[editovat | editovat zdroj]

"Městská síť" je jméno pro spojnicovou trať Západojaponské železniční společnosti v metropolitní oblasti Osaka-Kobe-Kyoto. Tyto tratě dohromady tvoří 610 km, mají 245 stanic a starají se o asi 40 % výnosů z pasažérů celé Západojaponské železniční společnosti. Stanice Městské sítě jsou vybaveny zařízeními pro cestovní karty ICOCA. Vlaková kontrola na těchto tratích je vysoce automatizovaná a během hodin špičky jezdí vlaky každé dvě minuty.

Městská síť Západojaponské železniční společnosti soutěží s množstvím soukromých místních železničních provozovatelů okolo Osaky, "Velkou 4" tvoří Železnice Hankyú/Železnice Hanshin (v roce 2005 Hankyú koupil Hanshin), Železnice Keihan, Kintetsu a Železnice Nankai. Podíl na trhu Západojaponské železniční společnosti v regionu je zhruba stejný jako Velké 4 dohromady, především díky své husté síti a vysokorychlostním spojnicovým vlakům (Vlaky Zvláštní rychlostní služby na tratích v Kobe a v Kyotu jezdí rychlostí až 130 km/h).

Vlak EMU série 223 pro městskou síť

Názvy psané kurzívou jsou zamýšlené tratě.

Meziměstské a regionální tratě[editovat | editovat zdroj]

Vlak limitované série Yakumo na Hakubi trati
Dieselový vlak místní služby na Tsuyama trati

Množství dalších tratí tvoří více než polovinu traťové výměry Západojaponské železniční společnosti. Tyto tratě v první řadě vozí obchodníky a návštěvníky mezi menšími městy a venkovskými oblastmi v západním Japonsku. Starají se o asi 20 % výnosu z pasažérů celé společnosti.

Meziměstské tratě[editovat | editovat zdroj]

Regionální tratě[editovat | editovat zdroj]

Další podniky[editovat | editovat zdroj]

Logo Západojaponské železniční společnosti

Pobočky Západojaponské železniční společnosti zahrnují:

  • Chūgoku Západojaponská železniční autobusová společnost - Autobusové dopravce mezi městy
  • Nippon cestovní kancelář Co., Ltd
  • Sagano vyhlídková železnice
  • Západojaponská železniční autobusová společnost - Autobusový dopravce mezi městy
  • Západojaponská železniční společnost pro vývoj hotelů - vlastní Hotel Granvia Kyoto
  • Západojaponská železniční společnost Isetan - joint venture s Isetanem; provozuje obchodní dům Isetan ve stanici Kyoto

Západojaponská železniční společnost také přímo provozuje Západojaponskou plavební službu Miyajima mezi Hirošimou a ostrovem Miyajima.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]