JR West

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
JR West
Logo
Logo
Sídlo Západojaponské železniční společnosti v Kita-ku v Ósace
Sídlo Západojaponské železniční společnosti v Kita-ku v Ósace
Základní údaje
Právní formakabušiki gaiša
Datum založení1. dubna 1987
PředchůdceJapanese National Railways
Adresa sídlaJR West Japan Headquarters Building, Japonsko
Souřadnice sídla
Klíčoví lidéKazuaki Hasegawa
Charakteristika firmy
Oblast činnostiželezniční doprava
ProduktyICOCA
Mateřská společnostJR
MajitelJapan Trustee Services Bank
Dceřiné společnostiNippon Travel Agency
JR-West Hotels
Identifikátory
Oficiální webwww.westjr.co.jp
ISINJP3659000008
LEI353800QGUXHZ7EBCR121
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Území, na kterém působí Západojaponské železniční společnost, je znázorněno tmavě modrou barvou; zahrnuje metropolitní oblast Keihanšin a významná města Okajama a Hirošima

Západojaponská železniční společnost (japonsky 西日本旅客鉄道株式会社, Niši-Nihon rjokaku tecudó kabušiki gaiša, anglicky West Japan Railway Company) je jednou ze společností Japonské železniční skupiny a působí na západě ostrova Honšú. Na mezinárodním poli je společnost známější pod svým kratším názvem JR West (JR西日本; JR Niši-Nihon).

Historie[editovat | editovat zdroj]

1. dubna 1987 byla Západojaponská železniční společnost zapsána jako obchodní společnost (kabušiki gaiša), jako součást rozpadu vládou vlastněných Japonských státních železnic. Původně to byla plně vlastněná pobočka Společnosti japonských státních železnic, zvláštní společnost vytvořená k držbě aktiv bývalých Japonských státních železnic, které byly rozděleny mezi nové společnosti Japonských železnic.

První čtyři roky své existence měla Západojaponská železniční společnost pronajatu nejvýnosnější trať odděleného holdingu Šinkansen, kterou bylo Sanjó-šinkansen. V říjnu 1991 Západojaponská železniční společnost trať koupila za 974,1 miliard jenů (asi 7,2 miliard USD) za dlouhodobý úvěr.

V říjnu 1996 prodala Společnost japonských státních železnic 68,3 % Západojaponské železniční společnosti na tokijské burze ve veřejné nabídce. Poté, co v říjnu 1998 Společnost japonských státních železnic zanikla, její akcie v Západojaponské železniční společnosti byly převedeny na vládou vlastněnou veřejnou Společnost japonských železničních staveb, která se v říjnu 2003 sloučila do Agentury japonských železničních staveb, dopravy a technologií jako součást balíčku byrokratických reforem. V roce 2004 nabídla Agentura japonských železničních staveb, dopravy a technologií všechny své akcie v Západojaponské železniční společnosti veřejnosti a tím skončilo období vládního vlastnictví Západojaponské železniční společnosti. Nyní je Západojaponská železniční společnost obchodována na tokijské burze, burze v Nagoji, burze v Ósace a burze ve Fukuoce.

Západojaponská železniční společnost pokračuje v úhradě dluhů, které vytvořila Společnost japonských železnic až do roku 1987, i když díky přefinancování se jí podařilo za posledních deset let snížit platby úroků na polovinu.

Tratě[editovat | editovat zdroj]

Vlak Šinkansen série N700

Sanjó-šinkansen[editovat | editovat zdroj]

Nejvýnosnější tratí Západojaponské železniční společnosti je vysokorychlostní Sanjó-šinkansen mezi Ósakou a Fukuokou. Samotný Sanjó-šinkansen se stará o asi 40 % výnosů z osobní dopravy Západojaponské železniční společnosti. Společnost rovněž provozuje trať Hakata-Minami, krátké spojení vlakem šinkansen ve Fukuoce.

Městská síť[editovat | editovat zdroj]

Městská síť je označení pro příměstské tratě Západojaponské železniční společnosti v metropolitní oblasti Keihanšin (jap.: 京阪神). Tyto tratě dohromady tvoří 610 km, mají 245 stanic a starají se o asi 40 % výnosů z osobní dopravy celé Západojaponské železniční společnosti. Stanice Městské sítě jsou vybaveny zařízeními pro cestovní karty ICOCA. Řízení dopravy na těchto tratích je vysoce automatizované a během hodin špičky jezdí vlaky každé dvě minuty.

Městská síť Západojaponské železniční společnosti soutěží s množstvím soukromých místních železničních provozovatelů okolo Ósaky, „Velkou 4“ tvoří Železnice Hankjú / Železnice Hanšin (v roce 2005 Hankjú koupil Hanšin), Železnice Keihan, Kintecu a Železnice Nankai. Podíl na trhu Západojaponské železniční společnosti v regionu je zhruba stejný jako Velké 4 dohromady, především díky své husté síti a rychlým příměstským vlakům (vlaky rychlé vrstvy na tratích Kóbe a Kjóto jezdí rychlostí až 130 km/h).

Názvy psané kurzívou jsou zamýšlené tratě.

Meziměstské a regionální tratě[editovat | editovat zdroj]

Dieselový vlak místní služby na trati Cujama

Množství dalších tratí tvoří více než polovinu délky tratí Západojaponské železniční společnosti. Tyto tratě v první řadě vozí obchodníky a návštěvníky mezi menšími městy a venkovskými oblastmi v západním Japonsku. Starají se o asi 20 % výnosů z osobní dopravy celé společnosti.

Meziměstské tratě[editovat | editovat zdroj]

Regionální tratě[editovat | editovat zdroj]

Další podniky[editovat | editovat zdroj]

Logo Západojaponské železniční společnosti

Mezi dceřiné společnosti Západojaponské železniční společnosti patří:

  • Čúgoku Západojaponská železniční autobusová společnost – provozovatel meziměstských autobusů
  • Cestovní kancelář Nippon Co., Ltd
  • Vyhlídková železnice Sagano
  • Západojaponská železniční autobusová společnost – provozovatel meziměstských autobusů
  • Západojaponská železniční společnost pro vývoj hotelů – vlastní Hotel Granvia Kyoto
  • Západojaponská železniční společnost Isetan – joint venture s Isetanem; provozuje obchodní dům Isetan ve stanici Kjóto

Západojaponská železniční společnost také přímo provozuje trajektovou linku mezi Hirošimou a ostrovem Mijadžima.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku West Japan Railway Company na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]