Xiaomi Mi Electric Scooter (elektrokoloběžka)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Xiaomi Mi Electric Scooter
Xiaomi Mi Electric Scooter

Xiaomi Mi Electric Scooter (někdy také označována jako M365) je elektrická koloběžka vyráběná ve spolupráci výrobců Xiaomi a Ninebot. Tento výrobek se velmi zasloužil o popularitu elektrických koloběžek a dodnes je to jedna z nejrozšířenějších elektrických koloběžek. Koloběžka přišla na trh v prosinci roku 2016. Později byla uvedena výkonnější varianta této koloběžky, Xiaomi M365 Pro.

Konkurenční koloběžka k této je například Kugoo S1

Parametry koloběžky, technický popis[editovat | editovat zdroj]

Koloběžka je vybavena bezkartáčovým elektromotorem o výkonu 250 W zabudovaným v předním kole a lithium-iontovou baterií o napětí 36 V a kapacitě 7,8 Ah (280 Wh). Baterie je složena z třiceti článků 18650 o kapacitě 2,6 Ah v konfiguraci 10S3P a spolu s hlavní řídicí jednotkou je umístěna ve stupátku. Ke koloběžce se dodává nabíječ o proudu 1,5 A (70 W), nabíjení z "nuly" tedy trvá asi 5 hodin. Dojezd koloběžky je uváděn až 30 km, avšak v praxi bývá kolem 15 km. Maximální rychlost po rovině činí 25 km/h. Koloběžka ve vybavena nafukovacími dušovými koly o průměru 8,5 palce, ani jedno kolo není odpružené. Zadní kolo je vybaveno kotoučovou brzdou.

Koloběžka je vybavena skládacím mechanismem řidítek, kdy lze řidítka sklopit a koloběžka zabírá méně místa. Lze ji tedy celkem snadno převážet v autě či prostředcích MHD. Hmotnost koloběžky činí asi 12,5 kg.

Koloběžka nemá displej, je vybavena pouze čtyřmi indikátory signalizujícími stav nabití baterie a zvolený mód (standardní či ECO, kde rychlost je omezena na 15 km a dojezd by měl být delší). Zařízení lze ovšem bezdrátově propojit s chytrým telefonem či tabletem a poté lze podrobně sledovat všechny parametry a měnit některá nastavení (úroveň rekuperace, funkce tempomatu). Přímo na koloběžce nelze nastavení měnit, mimo zapnutí/vypnutí koloběžky, rozsvícení/zhasnutí světla a přepínání mezi režimem standardním a ECO). Bez ohledu na nastavené úrovni rekuperace (v angličtině označováno jako "KERS"), koloběžka vždy užívá maximální úrovně rekuperace při stisknuté brzdové páčce, mimo situace, kdy je baterie plně nabita - za této situace koloběžka nerekuperuje nikdy.

Problémy s koloběžkou[editovat | editovat zdroj]

Tato koloběžka hlavně ve svých prvních revizích trpí nepříjemnými konstrukčními vadami, zejména v oblasti skládacího mechanismu[1],[2] (praskající pojistný zobák, polevující se šroub táhla pojistného zobáku) a vodotěsnosti elektrické výzbroje.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Xiaomi M365 koloběžka. scarabeus.wz.cz [online]. [cit. 2020-05-31]. Dostupné online. 
  2. Mi Global Home. www.mi.com [online]. [cit. 2020-05-31]. Dostupné online.