XRISM

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
XRISM
Logo
COSPAR2023-137A
Katalogové číslo57800
Start6. září 2023
KosmodromYoshinobu Launch Complex
Nosná raketaH-IIA
ProvozovatelJAXA a NASA
Hmotnost2 300 kg
Oficiální webOficiální web
Některá data mohou pocházet z datové položky.

XRISM (celým názvem X-Ray Imaging and Spectroscopy Mission, japonsky X線分光撮像衛星, X-sen bunkó sacuzó eisei), dříve nazýváno X-ray Astronomy Recovery Mission (XARM), je partnerská vesmírná mise rentgenového vesmírného teleskopu, který vznikl ve spolupráci Japonské agentury pro výzkum vesmíru (JAXA) a americké NASA. Mise dalekohledu nové generace v oblasti rentgenové astronomie má přinést průlomové poznatky ve studiu formování struktury vesmíru, výtoků z jader galaxií, temné hmoty aj. JAXA vypustila XRISM dne 6. září 2023 v čase 23:42 UTC pomocí nosné rakety H-IIA z Kosmického centra Tanegašima a ještě téhož dne byl XRISM úspěšně naveden na oběžnou dráhu Země. Součástí mise je také modul s lunárním vozidlem SLIM, který pokračuje ve své několikaměsíční cestě k Měsíci.[1][2][3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. XRISM X-Ray Imaging and Spectroscopy Mission | JAXA ISAS. xrism.isas.jaxa.jp [online]. [cit. 2023-09-07]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Japonsko vypustilo sondu, která se pokusí o přistání na Měsíci. Novinky.cz [online]. [cit. 2023-09-07]. Dostupné online. 
  3. X-Ray Imaging and Spectroscopy Mission (XRISM). heasarc.gsfc.nasa.gov [online]. [cit. 2023-09-07]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]