Windows Server Update Services

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Windows Server Update Services
Wsus.png
VývojářMicrosoft
Webdocs.microsoft.com/en-us/windows-server/administration/windows-server-update-services/get-started/windows-server-update-services-wsus
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Windows Server Update Services (WSUS) je služba zajišťující aktualizaci softwaru pro operační systémy Microsoft Windows. WSUS je lokálně spravovaná alternativa ke službě Microsoft Update. Používáním služby Windows Server Update Services mohou administrátoři plně spravovat distribuci aktualizací, uvolněných prostřednictvím Automatických aktualizací, do počítačů ve firemní síti.

WSUS měla původ v Software Update Services (SUS), která zajišťovala pouze aktualizaci operačního systému. WSUS je postavená na SUS a přidává další software, který je schopen aktualizovat. Infrastruktura WSUS umožňuje jednotlivým klientů v síti stahovat automaticky patche a aktualizace z centrálního serveru společnosti. To šetří vytíženost linky připojení k Internetu, čas i místo na disku, jelikož jednotlivé počítače v síti nepotřebují přistupovat k serveru Windows Update a ani nemusí mít aktualizace na svém disku, ale stačí jim pouze se připojit k centrálnímu serveru.

Microsoft na svém webu umožnil stáhnout WSUS zdarma.

Administrace[editovat | editovat zdroj]

Windows Server Update Services 2.0 zahrnuje „sklad“ aktualizačních balíčků, MSDE – službu, která přijímá nové aktualizace, a IIS. Jako mnoho nových serverových produktů Microsoftu se spravuje prostřednictvím webového rozhraní.[zdroj?!] To umožňuje administrátorům schvalovat či odmítat aktualizace, a získávat rozsáhlé zprávy o tom jaké aktualizace určitý počítač potřebuje. Administrátor může WSUS nakonfigurovat tak, aby určité typy aktualizací přijímal automaticky (kritické aktualizace, ovladače zařízení…).

Administrátoři mohou WSUS použít s Active Directory Group policy pro nastavení konfigurace automatických aktualizací na straně klienta. Tím je zajištěno, že koncový uživatel nemůže zrušit, či obejít aktualizační pravidla daná společností. WSUS nevyžaduje použití Active Directory, konfigurace klientských stanic mohou být také prováděny úpravou registru.

Historie verzí[editovat | editovat zdroj]

Podporovaný software[editovat | editovat zdroj]

Od srpna 2006, Windows Software Update Services podporuje aktualizace následujících operačních systémů a softwaru:

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Windows Server Update Services na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]