William Booth

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
William Booth
William-Booth-c1900.jpg
Narození10. dubna 1829
Nottingham
Úmrtí20. srpna 1912 (ve věku 83 let)
Hadley Wood
Místo pohřbeníAbney Park Cemetery
Povoláníteolog
Nábož. vyznánímetodismus
Manžel(ka)Catherine Mumford (od 1855)
DětiBramwell Booth
Emma Booth
Herbert Booth
Marie Booth
Kate Booth
Lucy Booth
Ballington Booth
Evangeline Booth
PříbuzníCatherine Bramwell-Booth (vnučka)
FunkceGeneral of The Salvation Army (1878–1912)
PodpisWilliam Booth – podpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

William Booth (10. dubna 1829 Nottingham20. srpna 1912 Londýn) byl britský metodistický kazatel, zakladatel a první generál (18781912) Armády spásy. V Anglii v roce 1865 založil Booth křesťanské hnutí s vojenskou strukturou a vedením. Dnes je Armáda spásy rozšířená v mnoha státech světa a je jednou z největších humanitárních organizací.

Život[editovat | editovat zdroj]

Mládí[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v městské části Sneinton v anglickém Nottinghamu. Byl jediným přeživším synem Samuela Bootha a Mary Mossové. Jeho otec byl na tehdejší dobu poměrně bohatý, ale kvůli několika špatným investicím rodina během Williamova dětství zchudla.

V roce 1842 byl jeho otec na mizině a nemohl si už dovolit platit poplatky za školné svého syna. Coby třináctiletý chlapec se Booth stal zastavárenským učněm. Jeho otec zemřel později téhož roku a tak se Booth se svým učňovským platem stal živitelem své matky a sester.

Po dvou letech učňovství uvěřil a stal se zapáleným křesťanem a metodistou. Začal hodně číst, naučil se dobře psát, rozvinul své řečnické schopnosti, a stal se laickým metodistickým kazatelem. Nejvíce ho k práci evangelisty povzbuzoval jeho nejlepší přítel Will Sansom. Ve 40. letech 19. století spolu Sansom a Booth začali kázat nottinghamským chudým a „hříšníkům“. Booth by nejspíše zůstal Sansomovým společníkem ve službě „Misie“, jak Sansom tuto službu nazval. Sansom ale v roce 1848 zemřel na tuberkulózu.

Téhož roku 1848 skončila Boothova učňovská léta. Celý další rok strávil hledáním vhodnějšího zaměstnání, než je práce v zastavárně: neměl tuto práci rád a považoval ji za nekřesťanskou. V roce 1849, ač nerad, opustil svou rodinu a přestěhoval se do Londýna, kde si našel práci i ubytování v jedné zastavárně. V Londýně se snažil i nadále kázat, ale byl rozčarovaný z toho, jak málo příležitostí ke kázání se mu naskytlo. Proto rezignoval na práci laického kazatele a rozhodl se evangelizovat pod širým nebem, v ulicích a na Kenningtonském kriketovém hřišti.

V roce 1851 se připojil k "reformistům" (Metodistické reformované církvi). V den svých 23. narozenin, 10. dubna 1852, nechal práce v zastavárně a stal se kazatelem na plný úvazek v hlavním ústředí církve v Binfieldské kapli v Claphamu. Booth kázal v podobném stylu jako americký probuzenecký kazatel James Caughey, který často navštěvoval Anglii a kázal ve Williamově oblíbené kapli Broad Street Chapel. Jen měsíc poté, co začal kázat na plný úvazek, se William zasnoubil s Catherine Mumfordovou. V listopadu 1853 mu pak byla nabídnuta funkce duchovního ve Spaldingu v Lincolnshiru.

Počátky služby[editovat | editovat zdroj]

Stal se významným metodistickým evangelistou, a rozhodnutí výročních konferencí jeho církve, na kterých byl pokaždé pověřen pastorací v jedné farnosti, ho dvakrát netěšila. Často totiž musel svou farnost zanedbávat kvůli evangelizačním kampaním, na které byl zván. Na konferenci v Liverpoolu v roce 1861, poté co strávil tři roky na farnosti v Gatesheadu, byl jeho požadavek na post evangelisty na plný úvazek znovu odmítnut. Booth proto rezignoval na službu v metodistické New Connexion.

Brzy mu bylo zakázáno kázat ve všech metodistických shromážděních, a tak se stal nezávislým evangelistou. Jeho učení ale zůstalo stále stejné. Kázal o svatosti a o tom, že věčné zatracení je osudem všech, kteří nevěří evangeliu Ježíše Krista a neuvědomují si nutnost pokání za hříchy. Učil, že opravdová víra se projeví tak, že lidé budou žít životem plným lásky k Bohu a k lidstvu.

Křesťanská misie[editovat | editovat zdroj]

V roce 1865 založili manželé Boothovi Křesťanskou probuzeneckou společnost ve východním Londýně. Každý večer pořádali shromáždění, a každou neděli jich pořádali dokonce několik, na kterých nabízeli odpuštění, spásu a křesťanskou etiku těm nejchudším a nejpotřebnějším, alkoholikům, zločincům a prostitutkám. Křesťanská probuzenecká společnost byla později přejmenována na Křesťanskou misii.

Booth a jeho následovníci dělali to, co kázali: vykonávali sebeobětující se křesťanskou a sociální práci. Otevřeli například obchůdky a výdejny polévek „Jídlo pro milion“ (Food for the Million). Nestarali se přitom o to, jestli se jim někdo posmíval za jejich křesťanskou službu.

Děti Williama a Catherine Boothových[editovat | editovat zdroj]

William Booth a Catherine Mumfordová měli svatbu 17. června 1855 ve stockwellské New Chapel v Surrey. Měli osm dětí:

  • Bramwell Booth (8. března 1856 – 16. června 1929)
  • Ballington Booth (28. července 1857 – 5. října 1940)
  • Kate Booth (18. září 1858 – 9. května 1955)
  • Emma Booth (8. ledna 1860 – 28. října 1903)
  • Herbert Booth (26. srpna 1862 – 25. září 1926)
  • Marie Booth (4. května 1864 – 5. ledna 1937)
  • Evangeline Booth (25. prosince 1865 – 17. července 1950)
  • Lucy Booth (28. dubna 1868 – 18. července 1953)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]