Wilhelm Gail

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Wilhelm Gail
Portrét Wilhelma Gailaod Eugena Napoleona Neureuthera
Portrét Wilhelma Gailaod Eugena Napoleona Neureuthera
Narození 7. března 1804
Mnichov
Úmrtí 26. února 1890 (ve věku 85 let)
Mnichov
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Wilhelm Gail (7. března 1804, Mnichov26. února 1890, Mnichov) byl německý malíř, grafik, návrhář divadelních dekorací a architektury.

Život[editovat | editovat zdroj]

Vystudoval architekturu a také malbu v ateliéru svého švagra Petera Hesse na Akademii výtvarných umění v Mnichově. Při cestách Evropou pobýval od roku 1825 zejména v Itálii a ve Španělsku. Inspiroval se nejprve římskou antikou a středověkou architekturou. Ve 40. letech 19. století se přiklonil k romantismu a navrhoval například v maurském slohu nebo v neogotice. Maloval významné italské, španělské a německé stavby. Často se věnoval litografii a ilustracím knih.

Spřátelil se s Antonínem Veithem, za nímž jezdil na zámek Liběchov a pro něhož navrhl v maurském slohu stavbu Slavína s rozhlednou u Tupadel v Českém středohoří. Také model stavby se dochoval, a to ve sbírce Lapidária Národního muzea v Praze. Jde o jediný realizovaný architektonický návrh tohoto akademika.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Bayern - Böhmen, 1500 Jahre Nachbarschaft, Katalog výstavy konané ve Zwieselu, vyd. Rainhard Riepertinger, Evamaria Brockhoff, Ludwig Eiber, Stephan Lippold a Peter Wolf, Augsburg 2007, s.267 - 269; ISBN 978-3-937974-17-0
  • Thieme- Becker, Künstlerlexikon, XIII., s.73-74.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]