Wikitribune

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Wikitribune
Logo
URL https://www.wikitribune.com/
Komerční ano[1]
Charakter stránky internetové zpravodajství
V jazyce angličtina
Licence obsahu Creative Commons Attribution
Vlastník Jimmy Group
Autor Jimmy Wales
Spuštěno 25. dubna 2017
Aktuální stav přesměrování na wt.social

Wikitribune byl zpravodajský server, na kterém zprávy vznikaly za spolupráce profesionálních novinářů a laické veřejnosti. Projekt představil jeden ze zakladatelů Wikipedie Jimmy Wales 25. dubna 2017. Wikitribune není součástí projektů Nadace Wikimedia. Projekt měl přinášet věcné a neutrální zpravodajství a byl financován z pravidelných příspěvků podporovatelů.[2]

Obsah Wikitribune byl bezplatný a bez reklam. Příznivci byli vybídnuti, aby zaplatili 10–15 dolarů měsíčně. Platící uživatelé také mohli spolurozhodovat o tématech, kterým se web bude věnovat. Podle pravidel museli novináři uvádět zdroj zprávy, případně kompletní přepis nebo záznam rozhovorů. Veřejnost mohla zprávy upravovat a aktualizovat, ovšem k uveřejnění došlo až po schválení zaměstnanci nebo důvěryhodnými dobrovolníky. Mezi poradce Jimmyho Walese na tomto projektu patřil americký právník a politický aktivista Lawrence Lessig. Jimmy Wales pro tento server založil v dubnu 2017 firmu Jimmy Group, která si registrovala ochrannou známku pro "Wikitribune".

Vývoj projektu[editovat | editovat zdroj]

Stránky projektu Wikitribune byly v říjnu 2019 přesměrovány na nový projekt Jimmyho Walese, WT Social[3]. Je to proprietární síť s uzavřenou licencí (copyright).

Současný stav[editovat | editovat zdroj]

Síť funguje jen pro registrované zájemce. Po registraci se ale uživatel zařadí do fronty a musí na zpřístupnění služby počkat blíže nespecifikovanou dobu. Virtuální frontu může přeskočit tím, že zaplatí předplatné.[4]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Laura Hazard Owen. Jimmy Wales on Wikitribune’s business model and why it might cover not just politics but also dog breeding. NiemanLab [online]. President and Fellows of Harvard College, 2017-05-04 [cit. 2017-07-29]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Zakladatel Wikipedie chce bojovat s falešnými zprávami. Vytvoří zpravodajský Wikitribune. iROZHLAS [online]. Český rozhlas, 2017-04-25 [cit. 2017-04-25]. Dostupné online. 
  3. WT Social, sociální síť
  4. Nová sociální síť spoluzakladatele Wikipedie je tady. WT:Social má být bez reklam

Související články[editovat | editovat zdroj]