Přeskočit na obsah

Wikipedista:Vojtěch Veselý/Pomologie koncept

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Vytvořil I.Sáček, senior (původní stránka tady).


Zde najdete zdroje s pomologickými informacemi. Ty, které použijete, dejte na konec článku do sekce Externí odkazy:

V těchto seznamech najdete články, které je potřeba založit (ty červené). Stačí relativně krátké hesla podle předlohy dole:

Šablona není aktuálně příliš připravena pro další druhy. Ale lze ji použít pro

Seznam není zcela kompletní, ale dostačující. Vyberte takovou odrůdu, která je pro Vás atraktivní, protože je nová nebo naopak Vám známá. Co nedopíšete Vy, doplní jiný. Srovnávejte informace z různých zdrojů (vizte odkazy nahoře) a používejte ty, které jsou podle Vás přesnější a pravdivé.

Informace o dané odrůdě, které nejsou ve zdrojích výše, můžete zkusit dohledat jinde, ale není to nutné. I nekompletní článek má svou hodnotu. Tvorba delších stránek je sice pracnější, výsledek je ale obvykle uspokojivější.

Pomáháte budoucím generacím vytvořit veřejně dostupnou propojenou databázi užitečných informací zdarma. Uživatelům, které zajímá totéž co Vás, pomáháte vytvořit přehledné texty bez manipulací obchodníky či politiky. Ale dělejte to, co Vás baví, nesnažte se otrávit sami sebe dřív než začnete. Prosím vložte odkaz na Vámi založenou stránku po dokončení na moji diskusi, shlédnu ji a případně doplním z odborné literatury, bude li možné. Velice děkuji. --I.Sáček, senior (diskuse) 8. 12. 2014, 23:25 (CET)

Uvedená „šablona“ slouží jen jako vodítko, které snadněji navede k informacím, které mohou být doplněny. U podstatných informací je dobré přímo doplnit zdroj (pomocí Referencí). S ohledem na širokou paletu informací a vlastností rostlin či historie odrůd jde opravdu jen o vodítka. Uvedené formulace jsou příklady.

Jak může vypadat hotový článek vytvořený podle tohoto konceptu? Například takto: Rubín (odrůda jablek).

Tento koncept je určen pro otevření ve zdrojovém kódu („Editovat zdroj“). Veškerý text pod vodorovnou čárou níže si zkopírujte (ctrl+c). Poté ho vložte buď na své pískoviště (opět v režimu Editovat zdroj), nebo rovnou začněte zakládat nový článek (stačí kliknout v tomto seznamu odrůd na Vámi vybraný červený odkaz) a text vložte tam. Poté stránku uložte (tlačítko dole „Uložit změny“). Po uložení už lze koncept upravovat pomocí Visual editoru (režim „Editovat“), což pro Vás bude zřejmě snazší.

____________________________________________________________________________________________________

Český název odrůdy (latinský název druhu 'název odrůdy') je ovocný strom/keř, kultivar druhu (zde uvést název druhu) z čeledi (zde uvést čeleď). Plody velké/malé, ojíněné/lesklé s hladkou/drsnou slupkou/, aromatické, vhodné pro konzum/na zpracování. Zraje koncem měsíce ....

Historie[editovat | editovat zdroj]

Původ[editovat | editovat zdroj]

Není znám původ/Byla vypěstována v roce ... ve ..., zkřížením odrůd ... a ... . šlechtitelem ....

Vlastnosti[editovat | editovat zdroj]

Růst[editovat | editovat zdroj]

Růst bujný/střední/slabý/je zpočátku silný, později slabý. Vytvářejí malé/velké kulovité/nepravidelné koruny. Větve velmi dobře obrůstají plodonosným obrostem. Řez snáší špatně/dobře/je nezbytný. Plodonosný obrost je na letorostech/loňských výhonech, krátký/dlouhý.

Preferuje chráněné polohy a vlhké, hluboké, propustné, živné půdy. Je vhodná do .... podmínek i pro ...... V chudých/suchých půdách jsou plody menší, bez chuti.

Ze živin je odrůda náročná na .... Je uváděna odolnost proti nízkým teplotám, avšak jiný zdroj (uveďte který) uvádí odolnost proti mrazu střední. Často trpí ranými/pozdními mrazíky.

Plodnost[editovat | editovat zdroj]

Plodí středně pozdně, pravidelně, avšak ne příliš mnoho, ovšem podle jiných (kterých?) zdrojů středně brzy, méně pravidelně a mnoho, podle ještě jiných plodí odrůda záhy, mnoho, avšak ne pravidelně, ale střídavě.

Plod[editovat | editovat zdroj]

Plod podlouhlý/kulatý/oválný/soudkovitý/... velký až ? cm/malý, obvykle ne více než ? cm. Slupka modrá, ojíněná. Dužnina je zelenožlutá, chutná/křehká/masitá/nasládlá/... .

List[editovat | editovat zdroj]

Celokrajný/eliptičný/kopinatý/vejčitý/obvejčitý, vroubkovaný/zubatý/vykrajovaný/kracovitý/pilovitý. Průměrná velkost: délka čepele ? - ? mm, šířka čepele ? - ? mm.

Květy[editovat | editovat zdroj]

V období květu jsou/nejsou již částečně vyrašené listy. Květy jsou obvykle velké, ... cm v průměru. Odrůda je/není dobrý opylovač. Kvete raně/poloraně/pozdně a je cizosprašná/samosprašná.

Vhodným opylovačem je pro odrůdu ... Za dobré opylovače jsou považovány odrůdy .... Avšak podle některých zdrojů...

Choroby a škůdci[editovat | editovat zdroj]

Odrůda není obvykle napadána významnými škůdci a chorobami./Odrůda je někdy/obvykle napadána těmito škůdci a chorobami: ..../Obvykle nedochází k významnému poškození./Někdy dochází ke značným škodám. Například roku ....

Tolerance k ... není uváděna, podle pěstitelů je odrůda za vlhkého/suchého počasí poškozována ....

Podnož[editovat | editovat zdroj]

Vhodná podnož je ..., nevhodná podnož pro tuto odrůdu je .... Do vlhkých/suchých půd je považována za vhodnou podnož .... Avšak podle některých (uveďte kterých) zdrojů...

Použití[editovat | editovat zdroj]

V konzervárenském průmyslu/k přímému konzumu. Hodí se pro kordóny, zákrsky, polokmeny, vysokokmeny. Sklízí se probírkou./Je vhodná pro velkovýrobu. Pro svou ... je často pěstovaná./Jde o krajovou odrůdu.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Pokud jste čerpali i z nějakých knih, napište je sem.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Doplnit zdroje ze seznamu nahoře, ze kterých jste čerpali.

Misto tohoto textu doplnit kategorii: