Wikipedista:Mojmir13/Around the World in 80 Days (Palin book)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Wikipedista:Mojmir13/Around the World in 80 Days (Palin book)

Cesta kolem světa za 80 dní je kniha z roku 1989, kterou napsal Michael Palin jako doprovod k televiznímu pořadu BBC Around the world in 80 days with Michael Palin.

Tato cesta byla podniknuta po stopách Philease Fogga, hrdiny knihy Julese Verna Cesta kolem světa za osmdesát dní, která byla vydána r. 1873. Letadla v době Julese Verna neexistovala, proto je Palin nepoužil. Osobní parníky již neexistovaly, takže všechny dlouhé námořní cesty se musely uskutečnit na kontejnerových nebo nákladních lodích. Jedinou výjimkou byla cesta z Dubaje do Bombaje, kdy se plavil na plachetnici zvané dhow, což bylo vyvrcholení cesty.

Tato kniha, stejně jako ostatní knihy, které Michael Palin napsal pro BBC vždy po skončení svých sedmi cest, se skládá jak z jeho textu, tak z mnoha fotografií pro ilustraci cesty. Na rozdíl od následujících knih, ve kterých obrázky pořídil (téměř) výhradně Basil Pao, jsou obrázky v této knize z mnoha zdrojů. (Basil Pao poskytl obrázky pro úsek Hongkong až Šanghaj. )

Kniha je částečně psána jako deník, protože Michael Palin začíná každou část knihy nadpisem jako např. „Den 42 - Hongkong“. Je to proto, že celá cesta byla svého druhu „závod s časem“. Vědomí toho, kolik dní uplynulo a kolik dní zbývá do cíle, aby bylo dodrženo magické číslo 80, dodává cestě jisté vzrušení.

Zajímavým aspektem této cesty je, že téměř 3/4 času (59 dní) bylo věnováno cestování první polovinou světa (Evropa, Střední východ, Asie, Tichomoří až k mezinárodní datové linii ) a pouze 1/4 času (21 dní) druhou polovinou (zbytek Pacifiku, USA, Atlantik). To se odráží také v počtu stránek v této knize: 180 pro první polovinu cesty, 60 pro druhou polovinu.

Tento rozpor má několik důvodů. Cestování přes Tichý oceán a Atlantik probíhalo na rychlých moderních kontejnerových lodích. Cesta napříč USA proběhla vlakem, který byl poměrně rychlý, a tento úsek byl pravděpodobně považován za méně zajímavý pro diváky západní televize (zamýšlené publikum) než exotičtější části na Středním východě a v Asii.

Hlavní rozdíl mezi touto cestou a následujícími cestami Michaela Palina pro BBC byla snaha cestovat po předem určené trase, která vyžadovala spoustu času na moři. Záznam plavby den po dni není v televizi příliš vzrušující. Například v jedné části dorazí Michael Palin do singapurského přístavu o půlnoci, vyřizuje na úřadech příjezd a odjezd a na další loď nastoupí druhý den ve 2:45. Palin ani diváci nevidí jediný pohled na Singapur.

Text této knihy je k dispozici ke čtení online na oficiálních webových stránkách Michaela Palina .

Tato kniha byla vydána též jako audiokniha, kterou četl sám Michael Palin, což posluchači umožnilo poznat jeho vtip a šarm a jeho schopnost poutavě vyprávět. Zvuková kniha samozřejmě neobsahuje fotografie. Audiokniha je nezkrácená a trvá 7 hodin a 35 minut.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Around the World in 80 Days (Palin book) na anglické Wikipedii.

[[Kategorie:Anglická literární díla]] [[Kategorie:Cestopisy]] [[Kategorie:Knihy z roku 1989]]