Wikipedista:Luky001

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Wikipedia logo letters banner.svgWikipedia logo letters banner.svg

Vítejte na mé uživatelské stránce
Babylon – informace o uživateli
sk-N Tento užívateľ má slovenčinu ako materinský jazyk.
en-3 This user has advanced knowledge of English.
cs-3 Tento uživatel má pokročilé znalosti češtiny.
de-1 Dieser Benutzer beherrscht Deutsch auf grundlegendem Niveau.
Wikipedisté podle jazyka

O mně[editovat | editovat zdroj]

Slovenská Wikipedie[editovat | editovat zdroj]

Začátky[editovat | editovat zdroj]

Na Wikipedii působím od 14. března 2015. Prvotním impulsem na zaregistrování bylo doplnění nově vydaných knih Tří pátračů do tabulky. Pak jsem až na pár editaci nedělal žádné úpravy až do 29. října 2016, kdy jsem založil svůj první článek o americké knižní sérii Deník malého poseroutky. Mou další wiki-aktivitou bylo aktualizování a rozšiřování tohoto článku. V roce 2017 jsem začal upravovat různé jiné články, převážně jsem překládal z anglické Wikipedie. Toto by se už dalo považovat za aktivní wiki období.

Raději upravuji již existující články jako vytvářím nové, protože množství článků na slovenské Wikipedii je krátkých a neaktuálních. Po shlédnutí celého seriálu Přátelé jsem se na konci léta 2018 rozhodl přeložit celou stránku o tomto seriálu z angličtiny. Zjistil jsem, že na slovenské Wikipedii toho o tomto seriálu mnoho není, a tak jsem přerušil svou abstinenci vytváření nových článků a vytvořil jsem články o každé hlavní postavě.

Mou hlavní motivací práce na slovenské Wikipedii je zlepšování možnosti slovensky mluvících lidí přečíst si co nejvíce článků v co nejlepší kvalitě v jejich rodném jazyce. Snažím se aktualizovat zastaralé informace či rozšiřovat články o tématech, které mě zajímají. Nespecializují se na žádnou konkrétní oblast, ale raději pracuji na článcích, při kterých nepotřebuji mít danou odbornost (např. neupravuju články z matematiky 😊).

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Momentálně jsem přesunul veškeré své úsilí na organizační a údržbovou činnost. Řeším tedy, jak Wikipedie funguje a snažím se starat o aspekty jejího základního fungování. Začal jsem připravovat Obrázky týdne na Hlavní stránce, starám se o Portál komunity, hlavně o sekce Aktuality, které přinášejí informace o domácím i světovém dění a Tip měsíce, která nabízí zajímavé tipy. Postupně se chci věnovat problému nízkého počtu redaktorů na slovenské Wikipedii (i přes Wikimedia Slovensko) a obecným problémem či lepšímu fungování tohoto projektu (procesy, prostředí, přístup a podmínky pro nováčky, komunitu, ...).

Wikidata[editovat | editovat zdroj]

V březnu 2018 jsem díky mobilní aplikaci Wikipedie objevil popisy na Wikidatech, které se na Wikipedii zobrazují při vyhledávání (mobilní i webová verze) a také pod nadpisem článku při prohlížení mobilního webu. Když jsem se tehdy podíval na anglickou a českou Wikipedii, zjistil jsem, že v slověnštine popisy na Wikidatech téměř úplně chybí. A tak jsem začal přidávat popisy náhodným článkem, později mi byl doporučen poloautomatický nástroj na přidávání popisů hromadně a od té doby jsem už toho popridával mnoho. Momentálně mám na Wikidatech více než 110 000 úprav.

Wikimedia SK[editovat | editovat zdroj]

Od roku 2019 jsem členem občanského sdružení Wikimedia SK.

Meta-Wiki[editovat | editovat zdroj]

Na Meta-Wiki jsem začal překládat organizační stránky do slověnštiny, aby se i slovensky mluvící uživatelé mohli více orientovat ve světovém hnutí a také překládám některé, většinou zajímavé nebo pro slovenské uživatele užitečné, projektové stránky.

Statistiky[editovat | editovat zdroj]