Wikipedista:Kendrikdirksen/Mikkelsund

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání


128px-Nuvola man icon.png
Flag of Mikkelsund.jpg
Nuvola apps kopete.png
Nuvola apps ksig.png
Nuvola apps kcalc.png
Wikipedista Diskuse Články počítadlo
Mikkelsund je mikronárod považující za svoje území oblast jižně od Bojanova ve Východních Čechách. Jako faktická hlava tohoto mikronároda je respektován tzv. Laandbedegrijdvaeler. Tento mikronárod zde udržuje svépomocnou státní formu, kterou nikdo zatím neuznal a ani sami Mikkelsunďané (skupina méně než 5 lidí) to neočekávají. Uvnitř Mikkelsundu je běžně používána čeština, i když reprezentačním jazykem je Mikkelsundština (Mikkelsundikke nebo Nathtaal - Naše řeč). Mikkelsunďany zde bylo zřízeno rovněž množství institucí, fungujících pouze symbolicky nebo vůbec. Příkladem může být Gefjerld, malá skupina vystupující jako mikkelsundské ozbrojené síly, jejíž výstroj je sice srovnatelná s rozvojovou armádou, ovšem nemá k dispozici ostré zbraně a je vyzbrojena pouze cvičnými modely (airsoftové zbraně). Její funkce je tradiční a symbolická. Dále je zde spousta civilních institucí (parlament, mikkelsundský soud atd..)

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

  • Mikkelsundština je jedním z oficiálních jazyků v Mikkelsundu. Dalším (Prvním) je čeština a ofciální status má i teerehyygenské nářečí. V současnosti je mikkelsundský jazyk na začátku procesu své gramatické kodifikace a tak se často mění její výrazy a modernizují se slova. Podobným procesem si pravidelně prochází němčina, prošla si tím i lucemburština a francouzština. Zajímavostí je, že mikkelsundština nevyjadřuje první osobu singuláru přímo, tj. v Mikkelsundském jazyce neexistuje slovo . Nejkratší možná odpověď na otázku "Kdo to udělal? " (Za předpokladu, že jsem to udělal já) je proto doslovně přeložena jako "Udělal jsem - tj, vyjádření první osoby tvarem slovesa." Oficiálně se užívají dvě písma - staré (eldgewritt) a nové (nyyuwgewritt). Pokud přijdete s mikkelsundštinou v psané formě do styku, většinou to bude v latince. Písmeno Q bylo do mikkelsundského nového písma přidáno až roku 2006 a jeho užívání se ani nevyžaduje.
  • Mikkelsundská vlajka se skládá z národních barev (černé a modré), černá symbolizuje pallenmarky (Mikkelsunďany mluvící česky) a je v mikkelsundské tradici barvou pro estetičnost a čistotu (spolu s bílou), modrá symbolizuje mikkelsundštinu a budoucnost. Klín rozdělený do tří částí (červené, modré, bílé) má znamenat příslušnost k českému národu a ke slovanství (i když lingvisticky je mikkelsundština germánským jazykem) a tři hodnoty v mottu - čest, statečnost a svobodu (Forrid, onnor, frijgmitt).
  • Mikkelsundským tradičním jídlem je taepetrijg, polévka připravovaná specifickým způsobem, kdy se ingredience včetně zahuštění osmaží na pávijež je pak je zalita vodou, která se přivede do varu. Dá se udělat téměř ze všech tradičních surovin (houby, uzené maso, zelenina, brambory).
  • Tradičním nápojem je Raet Wittpyynt, ovocný nápoj připomínající burčák.