Wikipedista:JSBot2/Kim Thayil
Kim Anand Thayil [1] (*4. září 1960) [2] [3] je americký hudebník, známý jako kytarista americké alternativní rockové skupiny Soundgarden, kterou spoluzaložil se zpěvákem Chrisem Cornellem a baskytaristou Hirem Yamamoto v roce 1984. Cornell a Thayil zůstali jako původní členové kapely až do Cornellovy smrti v roce 2017 a následného rozdělení kapely v roce 2018. Thayil byl časopisem Rolling Stone v roce 2010 označen 100. nejlepším kytaristou všech dob. Jako člen Soundgarden získal Thayil dvě ceny Grammy.[4]
Dětství a raný život
[editovat | editovat zdroj]Thayil se narodil v Seattlu v roce 1960 a vyrostl na předměstí Chicaga. Má indický původ, jeho rodiče pochází z Keraly v Indii. Matka byla učitelkou hudby, otec vystudoval chemické inženýrství, do Chicaga se s rodinou přestěhovali, protože získal práci v tomto odvětví.
Thayil začal s psaním textů ve 12 letech. V roce 1977 založil punkovou kapelu "Bozo and the Pinheads"[5]
Na střední škole Rich East v Park Forest se seznámil s Hirem Yamamotem, pozdějším baskytaristou Soundgarden. Společně v roce 1979 absolvovali program "Active learning process school (ALPS)). Společně se pak rozhodli odejít studovat na The Evergreen State College, ale nebyli schopni najít práci a rozhodli se přestěhovat do Seattlu. Tam si Thayil vydělával peníze jako DJ pro KCMU a získal titul z filozofie na Washingtonské univerzitě . V Seattlu se také setkali s Chrisem Cornellem, a společně založili v roce 1984 Soundgarden. [6] [7]
Soundgarden (1984–1997)
[editovat | editovat zdroj]Soundgarden se stali první grungeovou kapelou v Seattlu, která podepsala smlouvu s velkým vydavatelstvím ( A&M Records ). Vydali alb, včetně tří, která byla alespoň jednou platinová, a vyhráli dvě Grammy . [4]
Thayil je uznávan pro své kytarové schopnosti, jeho styl je charakterstický tvrdými riffy, on sám se stal vzorem mnoha dalších kytaristů.
Pokud jde o tvorbu Soundgarden, Thaiyl napsal hudbu pro velké množství písní, autorem textu je pouze v případě písně "Never the Machine Forever" z alba Down on the Upside.
Je autorem/spoluautorem hudby u následujících písní:
- "Nothing to Say" (Screaming Life)
- "Tears To Forget" (Screaming Life)
- "Little Joe" (Screaming Life)
- "Hand of God" (Screaming Life)
- "Kingdom of Come" (Fopp)
- "Flower" (Ultramega OK)
- "All Your Lies" (Ultramega OK)
- "Circle of Power" (Ultramega OK)
- "Incessant Mace" (Ultramega OK)
- "Hands All Over" (Louder Than Love)
- "Get on the Snake" (Louder Than Love)
- "Heretic" (Loudest Love)
- "Jesus Christ Pose" (Badmotorfinger)
- "Room a Thousand Years Wide" (Badmotorfinger)
- "New Damage" (Badmotorfinger)
- "My Wave" (Superunknown)
- "Superunknown" (Superunknown)
- "Limo Wreck" (Superunknown)
- "Kickstand" (Superunknown)
- "Never the Machine Forever" (Down on the Upside)
- "Black Rain" (Telephantasm)
- "Non-State Actor" (King Animal) (spolupodílel se i na textu)
- "By Crooked Steps" (King Animal)
- "A Thousand Days Before" (King Animal)
- "Blood on the Valley Floor" (King Animal)
Po rozpadu Soundgarden (1997–2010)
[editovat | editovat zdroj]V roce 1999 založil Thayil punkovou kapelu No WTO Combo s Jello Biafrou (dříve Dead Kennedys ), Kristem Novoselicem (dříve Nirvana, v té době členem Sweet 75 ) a Ginou Mainwal (také ze Sweet 75). . Kapela byla založena na oslavu a pokračování nekontrolovatelných protestních aktivit proti ministerské konferenci WTO v roce 1999, která se konala 30. listopadu 1999.
S dalšími členy Soundgarden hrál poprvé znovu v roce 2009, kdy s polu s Mattem Cameronem a Benem Shepherdem hráli v Crocodile Café v Seattlu spolu s projektem "The Nightwatchman" Toma Morella (Rage Against the Machine, Audioslave).
Návrat Soundgarden (2010–2018)
[editovat | editovat zdroj][[Kategorie:Členové Soundgarden]] [[Kategorie:Hudebníci grunge]] [[Kategorie:Žijící lidé]] [[Kategorie:Narození v roce 1960]]
- ↑ Dostupné online.
- ↑ Kim Thayil Biography Unofficial SG Homepage.
- ↑ Dostupné online.
- ↑ a b Dostupné online. Chybná citace: Neplatná značka
<ref>
; název „grammy“ použit vícekrát s různým obsahem - ↑ PRATO, Greg. Grunge Is Dead: The Oral History of Seattle Rock Music. [s.l.]: ECW Press, 2009. Dostupné online. ISBN 9781554903474. S. 28.
- ↑ Dostupné online.
- ↑ [s.l.]: [s.n.] Dostupné online.