Wikipedie:Wikiklima výzva 2021
WikiKlima 2021 | |
---|---|
Základní informace | |
Datum | 17. června 2021 v 16 hodin: Zahajovací editaton v rámci Týdne pro klima 17. června 2021 – 31. srpna 2021: letní WikiKlima výzva |
Zajímáte se o klimatické problémy a chtěli byste obohatit obsah Wikipedie (a dalších Wikimedia projektů) o nové články nebo rozšířit již existující?
Třetí červnový týden pořádají různé nevládní, akademické a jiné organizace tzv. Týden pro klima, jehož úkolem je upozornit různými způsoby – debatami, vzdělávacími, uměleckými a dalšími akcemi – na problémy, které nám přináší současná klimatická změna.
V rámci Wikiprojektů Změna klimatu a Sucho se do Týdne pro klima také zapojujeme, a to vyhlášením WikiKlima výzvy pro období 17. června až 31. srpna 2021. V rámci letní výzvy bychom chtěli upozornit na Wikipedii jako na zdroj, ze kterého často čerpají novináři informace ke klimatické krizi, a zároveň tyto stránky vylepšit, a také k editování Wikipedie přitáhnout nové editory, kteří mají znalosti v oblasti klimatu.
Výzvu odstartoval 17. června online WikiKlima editathon pro nové a začínající zájemce pod vedením zkušených wikipedistů.
Výzvy se může zúčastnit kterýkoliv z uživatelů Wikipedie skrz svoje uživatelské jméno. Je možné použít informace nebo překlady částí textů z ostatních jazykových verzí Wikipedie či jiných náležitě licencovaných svobodných zdrojů. Účastníci ale mohou v rámci soutěže zpracovat články na libovolné téma vztahující se ke změně klimatu (např. z oborů atmosférické fyziky, biologie, geologie, ekonomie, sociologie a dalších oborů).
Jste úplní nováčci? Připojte se také, vše potřebné vás naučíme! Pro pomoc nováčkům zajistíme lektory editování Wikipedie. Letošní rok, vzhledem k pandemii koronaviru, vše probíhá online.
Akce je určená pro úplné nováčky i zkušené wikipedisty/ky.
Postup:
- Online setkání: Registrujte se na online setkání (formulář zde) a editujte společně s ostatními v rámci tzv. editatonu. Nováčkům se budou věnovat naše lektorky a lektoři
- Nejlépe si předem vytvořte uživatelský účet. Urychlí nám to práci na místě (návod a bližší informace nebo videonávod).
- Přihlaste se také na tzv. Nástěnku, která bude měřit naši činnost.
- Ideálně si předem vytipujte vlastní téma (tipy na články v sekci níže) a připravte si zdroje.
- Články můžete psát v libovolném jazyce.
- Po akci prosíme vyplňte krátký dotazník (pošleme vám na něj odkaz v mailu). Děkujeme!
Pokud chcete v rámci výzvy WikiKlima 2021 napsat nové články nebo rozšířit a vylepšit stávající, můžete si zvolit jakékoliv téma spojené se změnou klimatu a příbuznými tématy (tipy jsou níže). Abychom mohli sledovat, jaký má letošní výzva WikiKlima 2021 dosah, při zveřejňování článku či editace přidejte do políčka „Shrnutí editace“ hashtag #WikiKlima2021. Kolik článků takto dohromady napíšeme? Výsledky lze sledovat zde.
Účastníky a účastnice, kteří rozšíří Wikipedii, oceníme virtuální „medailí“ (uživatelským vyznamenáním vytvořeným právě pro tuto událost). Vylosujeme také několik šťastlivců, které oceníme poukazy do knihkupectví a drobnými upomínkovými cenami. |
Hodnocení Wikiklima výzvy 2021
[editovat | editovat zdroj]Wikiklima výzvu jsme pořádali v období 17. června 2021 - 31 srpna 2021. Do aktivity se zapojilo sedm účastníků a ve výsledků bylo napsáno 64 a editovano 107 stránky.
Nejčastěji byly prohlíženy články: Tornádo (165 300), Tropická cyklóna (9440), Oxid uhličitý (8991) - statistiky podle nástroje pageviews.
Nejvíce editaci poskytl uživatel Jirka Dl - 66, na druhém místě byl KPX 8 s číslem 31 příspěvků a třetím nejaktivnějším Wikipedistou byl Jan Spousta (6 editaci). Rádi bychom ocenili výše uvedené autory.
Děkujeme všem, kteří se do Wikiklima 2021 výzvy zapojili!
Příbuzné projekty
[editovat | editovat zdroj]Rádi bychom vás pozvali k zapojení se do výzvy v rámci dvou Wikiprojektů:
Proč se zapojit
[editovat | editovat zdroj]Klimatická změna, sucho, globální oteplování, klimatická krize. To jsou pojmy, které se po překonání COVIDové krize začínají opět vracet do médií, a s daleko větším důrazem, protože diskuse o tom, zda změnu klimatu způsobují lidé, ukončili vědci již dávno, ale nyní už ji ukončili i politici a začínají přijímat zásadní opatření. Evropská unie přistoupila k radikálním závazkům snižování emisí skleníkových plynů – o 55 % do roku 2030, na nulu v roce 2050. To vše znamená radikální změny ve společnosti. Právě Wikipedie je médiem, kam se často obracejí lidé, když se chtějí o klimatu něco dozvědět – ale často tam informace nenacházejí, protože stránky, které souvisí s tímto tématem, často buď chybí, nebo obsahují naprosto nedostačující informace. Z tohoto důvodu byl založen WikiProjekt Změna klimatu, který se postupně snaží tyto nedostatky napravit.
Témata ke zpracování
[editovat | editovat zdroj]Seznam článků k vylepšení najdete zde:
- Stránky, na kterých jsou navrženy úpravy – viz „úkoly“ na jejich diskusní stránce
- Klimatické články základní kvality,
- Klimatické zárodky
Pořadatelé
[editovat | editovat zdroj]Akci pořádá spolek Wikimedia ČR ve spolupráci s Centrem pro otázky životního prostředí UK a Společnosti pro trvale udržitelný život. Akci finančně podpořilo velvyslanectví USA v Praze v rámci programu Small Grants.
Máte-li nějaké dotazy, kontaktujte koordinátorku programu Podpora Komunity Natalii Szelachowskou (natalia.szelachowskawikimedia.cz).
Nápověda pro začátečníky
[editovat | editovat zdroj]Pokud jste na Wikipedii noví a chcete se o principech a základech editování Wikipedie dozvědět předem, prozkoumejte např. tyto stránky:
- Nápověda:Jak psát Wikipedii – příručka pro začátečníky
- Wikipedie:Průvodce – rychlé seznámení s Wikipedií
- V Kategorii Doporučení lze mezi jinými najít několik stěžejních zásad Wikipedie:
- Jak editovat stránku
- Jak vytvořit článek
- Obsah nápovědy