Wikipedie:Senioři píší Wikipedii/Metodika/Lektorský checklist

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Před kurzem[editovat | editovat zdroj]

Nová prezenční listina ve formátu pdf k tisku. (Starší/alternativní verze prezenční listiny je tady.)
Šablona pro základní informace o kurzu
 • V kurzovém rozhraní zvaném Nástěnka (nastenka.wikimedia.cz) v programu Wikimedia ČR – Senioři (nastenka.wikimedia.cz/seniori) si založte stránku kurzu, jinými slovy si vytvořte projekt (modré tlačítko vpravo) a pojmenujte jej ve tvaru Město – pokročilost – roční období a rok, např.: Praha – začátečníci, jaro 2017. Podrobný návod k založení kurzu a používání Nástěnky je zde.
 • Až budete znát po první lekci uživatelská jména účastníků, ručně je do vašeho projektu na Nástěnce přidejte. Můžete pak snadno sledovat jejich aktivitu.
 • Vytiskněte si prezenční listinu a případně další materiály pro účastníky (např. návody).
 • Na první lekci doporučujeme pro každého účastníka nachystat na papír základní informace o kurzu (tento pdf dokument vyplňte v elektronické podobě a poté vytiskněte).
 • Pokud uznáte za vhodné, je možné si v pražské kanceláři spolku Wikimedia vyzvednout propagační materiály (výroční zprávu, letáčky, placky, samolepky) či brožuru Příručka pro začátečníky (odpadne vám pak každotýdenní tištění listů s návody).

Během kurzu[editovat | editovat zdroj]

 1. Požádejte účastníky o vyplnění prezenční listiny a po vytvoření uživatelských účtů i o doplnění uživatelských jmen.
 2. Rozdejte jim nachystané informace.
 3. Pokud to bude ve vašich silách, pořiďte pár fotek, případně někoho požádejte :)

Po kurzu[editovat | editovat zdroj]

Metuzalémova absolventská hvězda, virtuální ocenění pro úspěšné absolventy seniorských kurzů
 1. Pokud jste lektory Wikimedia ČR, pošlete originály dokladů (lístek za vlak, tisk materiálů) a prezenční listiny do kanceláře Wikimedia ČR na adresu Slovenská 21, Praha 2, 120 00. Pokud chcete mít jistotu, kdyby se doklady po cestě zatoulaly, pořiďte si před odesláním sken či fotografii a nahrajte ji k vašemu ticketu do Trackeru.
 2. Zadejte údaje o účastnících z prezenční listiny do google formuláře.
 3. Přibližně týden až dva po skončení kurzu požádejte účastníky o vyplnění zpětnovazebního dotazníku, do kopie mailu dejte seniori@wikimedia.cz. Vzor mailu zde.
 4. Vyhodnoťte akci a naplnění cílů formou tvorby reportu na stránku Vzdělávací program/zápisy, nebo zasláním reportu na mail, ideálně ve zdrojovém kódu, pokud nejste členy WM ČR. Odkaz na report nahrajte do příslušného políčka do ticketu vašeho kurzu.
  • Jak má ideální report (zápis) vypadat? Váš první zápis pište spíše podrobný, zajímá nás potenciálně vše (co fungovalo, co ne, jak jste se cítili, co vám třeba chybělo; různé nápady na zlepšení apod.), navíc je to reflexe i pro vás, možnost se zamyslet a zhodnotit kurz a třeba za půl roku se vám zápis bude znovu hodit, až se budete připravovat na nový kurz. Až budete psát zápis ze svého druhého nebo třetího kurzu, tak pokud půjde o kurz stejného druhu, už stačí být mnohem stručnější a zmínit hlavně to, co oproti minulým kurzů fungovalo jinak, nově apod.
 5. Pořízené fotografie nahrajte na Wikimedia Commons, do kategorie Senioři píší Wikipedii
 6. Pokud to je ve vašich časových možnostech, komunikujte s účastníky i po kurzu. např. formou pozvání na další kurz, nabídkou pomoci s úpravou článku, poděkováním za editaci, posláním aktivizačního mailu apod.
 7. Pokud jde o seniorský kurz, udělte účastníkům Metuzalémovu absolventskou hvězdu pomocí funkce „Vyznamenat“ v úvodu seznamu nositelů Metuzalémovy hvězdy (doporučujeme udělovat za splnění 75% docházky na kurz nebo za zvládnutí probírané látky).

Děkujeme! :)