Wikipedie:Senioři píší Wikipedii/Metodika/Lektorský checklist

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Před kurzem[editovat | editovat zdroj]

Nová prezenční listina ve formátu pdf k tisku. (Starší/alternativní verze prezenční listiny je tady.)
Šablona pro základní informace o kurzu
 • Vyplňte tento formulář, kde uvedete veškeré podrobnosti o chystaném kurzu/akci
 • V kurzovém rozhraní zvaném Nástěnka (nastenka.wikimedia.cz) založte v příslušné skupině (vizte níže) nový kurz a pojmenujte jej ve tvaru Město - pokročilost (pokud jde o seniory) – roční období a rok, např.: Praha – začátečníci, jaro 2017. Zde je návod, jak založit kurz na Nástěnce. Níže si zvolte odkaz na Nástěnku dle cílové skupiny vašeho kurzu:
 • U kurzů pro seniory lektor pouze vytvoří nástěnku a po první lekci do ní zadá uživatelská jména účastníků.
 • U kurzů pro studenty, pokud je to možné, předem kontaktujte účastníky, pošlete jim odkaz na vytvořený kurz a požádejte je, aby si vytvořili účet na Wikipedii a zapsali se do kurzu. Formulace mailu pro účastníky zde. Pokud není možné účastníky kontaktovat, případně nemají adekvátní počítačové dovednosti, proveďte s nimi tvorbu účtů a zapsání se do kurzu až na místě.
 • Vytiskněte si prezenční listinu a případně další materiály pro účastníky (např. návody).
 • Na první lekci doporučujeme pro každého účastníka nachystat na papír základní informace o kurzu (tento pdf dokument vyplňte v elektronické podobě a poté vytiskněte).
 • Pokud uznáte za vhodné, je možné si v pražské kanceláři spolku Wikimedia vyzvednout propagační materiály (výroční zprávu, letáčky, placky, samolepky).

Během kurzu[editovat | editovat zdroj]

 1. Požádejte účastníky o vyplnění prezenční listiny a po vytvoření uživatelských účtů i o doplnění uživatelských jmen.
 2. Požádejte účastníky, aby se přidali do kurzu (pokud toto neprovedli již před kurzem), případně je přidejte sami na základě zjištěných uživatelských jmen.
 3. Rozdejte jim nachystané informace.
 4. Pokud to bude ve vašich silách, pořiďte pár fotek, případně někoho požádejte :)

Po kurzu[editovat | editovat zdroj]

Metuzalémova absolventská hvězda, virtuální ocenění pro úspěšné absolventy seniorských kurzů
 1. Pokud jste lektory Wikimedia ČR, pošlete originály dokladů (lístek za vlak, tisk materiálů) a prezenční listiny do kanceláře Wikimedia ČR na adresu Slovenská 21, Praha 2, 120 00. Pokud chcete mít jistotu, kdyby se doklady po cestě zatoulaly, pořiďte si před odesláním sken či fotografii a nahrajte ji k vašemu ticketu do Trackeru.
 2. Zadejte údaje o účastnících z prezenční listiny do google formuláře. Kopii prezenční listiny zašlete na seniori@wikimedia.cz.
 3. Přibližně týden až dva po skončení kurzu požádejte účastníky o vyplnění zpětnovazebního dotazníku, do kopie mailu dejte seniori@wikimedia.cz. Vzor mailu zde.
 4. Vyhodnoťte akci a naplnění cílů formou tvorby reportu na stránku Vzdělávací program/zápisy, nebo zasláním reportu na mail, pokud nejste členy WM ČR. Přidejte odkaz na report jako komentář do ticketu vašeho kurzu.
 5. Pořízené fotografie nahrajte na Wikimedia Commons.
 6. Pokud to je ve vašich časových možnostech, komunikujte s účastníky i po kurzu. např. formou pozvání na další kurz, nabídkou pomoci s úpravou článku, poděkováním za editaci apod.
 7. Pokud jde o seniorský kurz, udělte účastníkům Metuzalémovu absolventskou hvězdu pomocí funkce „Vyznamenat“ v úvodu seznamu nositelů Metuzalémovy hvězdy (doporučujeme udělovat za splnění 75% docházky na kurz nebo za zvládnutí probírané látky).

Děkujeme! :)