Wikipedie:Ptejte se knihovny

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ptejte se knihovny logo wiki.png
Wikimedia Czech Republic-logo.svg

Ptejte se knihovny (PSK, webové stránky) je projekt Národní knihovny České republiky, v rámci něhož se lidé mohou obracet na knihovníky s dotazy ze všech oborů lidské činnosti. V současnosti hledáme způsoby, jak tuto službu propojit s českou Wikipedií tak, aby mohla zkvalitňovat informace poskytované veřejnosti a usnadňovat rešeršní práci wikipedistům. Spolupráci realizuje Národní knihovna České republiky a Wikimedia Česká republika.

Časová osa[editovat | editovat zdroj]

  • 29. 3. 2016 – informační schůzka ohledně možné spolupráce PSK a Wikipedie.
  • 7. 4. 2016 – spolupráce dostává zelenou, začíná příprava testovací fáze.
  • 7. 5. 2016 – rozeslány informace dvěma betatesterům. V testovací fázi v květnu 2016 jsme se pokusili vychytat chyby a možné problémy. Oslovením komunity Pod lípou jsme získali dva dobrovolníky ochotné vyzkoušet zadání dotazu a využít ho pro vylepšení článku na Wikipedii - wikipedisty Utar a Remaling. Vylepšeno bylo pět článků, které jsou nyní v kategorii Články využívající informace od Ptejte se knihovny.
  • 13. 7. 2016 – v návaznosti na shrnutí změn a zpětnou reakci od obou testerů jsme se společně s knihovnou rozhodli spustit plný provoz a dotazy může pokládat každý.

Návod k pokládání dotazů[editovat | editovat zdroj]

  1. Dotaz pokládáme prostřednictvím formuláře zde, který je směrován přímo na Národní knihovnu. Obecně dostupné formuláře dostupné na stránkách Ptejte se knihovny zatím prosím nepoužívat.
  2. V textu otázky nejprve uveďte klíčové slovo "wikipedista" a následně zformulujte co nejpřesněji svůj dotaz. Preferována jsou společenskovědní a humanitní témata, na jejichž odpovídání se projekt Ptejte se knihovny specializuje. Typicky vychází z knižních zdrojů a odborných článků, tedy nečekejte asistenci s velmi aktuálními tématy.
  3. Formu odpovědi očekávejte jako odcitovanou literaturu k tématu, požadované faktografické informace atd., dále odkazy na více relevantních zdrojů (obecně v rámci PSK garantují citace do 5 zdrojů). Text je poskytován pod jednou z licencí Creative Commons, ale takovou, která neumožňuje komerční využití a tedy není kompatibilní s licencí používanou Wikipedií – pro využití odpovědi na Wikipedii tak je nutné text přeformulovat (autorská ochrana se vztahuje k tvůrčím aspektům formulace, nikoliv k faktům samotným).
  4. Ptejte se knihovny garantuje pro veřejnost odpověď do dvou pracovních dnů - u odpovědí pro wikipedisty by si alespoň v rámci zkušebního období dovolili ponechat volnější ruku s tím, že zaslání odpovědi může v některých případech trvat o něco déle.
  5. Nepokládejte velké množství dotazů, aniž byste je používali pro vylepšení Wikipedie. Na diskuzní stránku článků, jež byly vylepšeny díky projektu Ptejte se knihovny, prosím vložte šablonu {{PSK}}.

Kontakt[editovat | editovat zdroj]

Za Wikimedia ČR se na projektu podílí: