Wikipedie:Proč je Wikipedie výjimečná

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Proč je Wikipedie výjimečná?

  1. je možné ji editovat – to znamená, že každý návštěvník může obsah stránky změnit. Nepotřebuje k tomu žádná přístupová práva, může zůstat anonymní (pokud chce), nepotřebuje žádný speciální software (stačí běžný internetový prohlížeč, dokonce i textový)
  2. podporuje spolupráci – autorem běžných internetových stránek je většinou jedna osoba, někdy dvě až tři. Navíc je třeba ručně řešit editační konflikty a přístupová práva k serveru. Na Wikipedii neexistuje omezení počtu osob pracujících na článku, může jich být sto nebo i sto tisíc. Editační konflikty a přístup na server jsou řešeny redakčním systémem. Nicméně stále může docházet ke konfliktům osobním či názorovým.
  3. je jednoduchá – není třeba umět HTML, způsob formátování je možno naučit se během několika minut, neboť je založen na jednoduchých a snadno zapamatovatelných značkách. To ovšem neznamená, že by nebylo možné vkládat HTML kód, pokud je člověk odborníkem v této oblasti.
  4. je demokratická (podle některých anarchistická) – každý je autorem, editorem, recenzentem, komentátorem i čtenářem textů uložených na Wikipedii. Nikdo si nemůže nárokovat právo na daný text, ten je společným vlastnictvím. Každý si musí být vědom toho, že jeho text může kdokoliv změnit (v dobré víře), a také že právo měnit jakýkoliv text vložený jiným přispěvatelem.
  5. je souborem vědění – díky rozšíření Internetu má Wikipedie šanci stát se souborem lidského vědění dostupným každému.
  6. je historicky prvním experimentem, který v sobě spojuje svobodu editace stránek (Wiki), volnost (GNU Free Documentation License) a encyklopedický obsah.
  7. je aktuální – je možné informace aktualizovat krátce po vzniku změny (např. Nobelova cena). Rovněž je možné umístit zde hesla o aktuálních záležitostech (např. Kvalifikace na Mistrovství Evropy ve fotbale 2012).