Wikipedie:Nominace nejlepších článků/Sydney
Tato stránka obsahuje archiv nominace na nejlepší článek. Tuto stránku už laskavě needitujte.
Nominaci odstranil --Vojtech.dostal 24. 11. 2010, 10:30 (UTC)
Rád bych navrhnul na nejlepší článek článek o Sydney, který vlastně vzniknul díky soutěži Ceny za rozvoj české Wikipedie a který je nejobsáhlejším článkem o tomto městě na všech Wikipediích. Jedná se o kombinovaný překlad hlavně z en.wiki a de.wiki, přičemž i jen ta část přeložená z de.wiki se tam stala dobrým článkem. Myslím si že tento článek má jak dostatek obrázků, tak dostatek referencí a je (alespoň podle mně) poměrně obsáhlý. I kdyby se nestal nejlepším, budu rád za každou připomínku, kterou k tomuto článku napíšete do diskuse. --Tvskyfreak 3. 9. 2010, 16:53 (UTC)
Diskuse
[editovat | editovat zdroj]Koukal jsem, že jsi přeskočil jeden stupeň hodnocení kvality, a to recenzi v rámci Wikipedie:Q, po níž, když je úspěšná, se článek stane "dobrým" a zpravidla až pak se přistupuje k nominaci. Samozřejmě je možná i tato varianta (sám jsem ji tehdy pro neznalost zvolil), trvá však delší dobu, neb se v recenzi většinou vychytají takové ty běžné chyby a tady se už piluje ta opravdová dokonalost.
Když se na první pohled na článek podívám tak:
- struktura sekcí mi přijde trochu nelogická, přinejmenším se historie dává na začátek (pakliže ji ještě nepředchází etymologie) a geografická sekce se umisťuje až poté
- to samé v části zápatí – byla zvolena varianta bez podúrovně, nicméně externí odkazy se umisťují na konec
- doplnil bych IPA výslovnost, ideálně s audionahrávkou – aby nám to někdo nechtěl vyslovovat [sydnej]
- vyhodit angloamerické jednotky – míle a fahrenheity jsou nepotřebné
- aby se článek mohl stát NČ, tak budeš muset hodně zamodřovat
- cíle odkazů u externích odkazů (to jsou ty šablony
{{en}}
a podobně) - v sekci „Pravidelné akce“ by to nechtělo mít tak fragmentální a mít každý měsíc v samostatném odstavci
- pevné mezery (na to existuje tento nástroj; zkopíruješ tam celý text a klikneš na „nezlomitelná mezera“)
- v textu bych nepoužíval tučný text
- zkus vymýtit odkazy na přesměrování (zjistíš je tak, že půjdeš do svého nastavení → uživatelského rozhraní → zaškrtneš „Zvýrazňovat přesměrování“
- důkladně si prostuduj Wikipedie:Typografické rady a uprav pak podle toho článek; NČ musí být z typografického hlediska dokonalý, v případě tohoto článku vidím mnoho chyb (např. 7. 8 milionů, 10. 000 hasičů, 4,119,190 obyvatel)
- infobox by šel rozšířit (administrativní zařazení, více info o správě, apod) viz třeba příklad Haify z DČ
- trochu se mi nezdá, že by mělo Sydney 12 tisíc km2 (pro porovnání, ČR má necelých 79 tisíc, a Libanon má 10 tisíc); de.wiki uvádí menší číslo, fr.wiki a he.wiki zas na tom je jak en.wiki – tohle by chtělo imho prozkoumat
- „v roce 1933 1 200 000“ – takhle by se ti čísla vedle sebe dostat neměla, neb to čtenáře mate
- vývoj počtu obyvatel nemáš odcitovaný a co chtěl básník říci nadpisem „Deset nejrozšířenějších zámořských populací“? to jako počet příslušníků jiného státu žijící v Sydney nebo co?
- partnerská města se zpravidla uvádí ke konci článku nad sekcí zápatí (viz další oceněné články o městech)
- občané států se píší velkým písmenem, tj. Australané, Britové (nikolivěk s malým)
Tolik při letmém prolítnutí článku. Při podrobném zkoumání by ten seznam byl několika násobný. Práce je zde jak na kostele a asi bych zvážil, zda nejdříve nepodstoupit recenzi a až pak jít do nominace NČ, ale je to na tobě. Jinak držím palce, článek má potenciál se stát pěkným článkem :) --Faigl.ladislav slovačiny 4. 9. 2010, 08:40 (UTC)
- Tak jsem se na to podíval, a snažil jsem se udělat vše co bylo v mých silách ke každému bodu kromě zamodřování (to bude asi největší problém), tak snad jsem alespoň s něčím pohnul --Tvskyfreak 4. 9. 2010, 13:55 (UTC)
V posledních dnech se na článku pracovalo. Ladislave, mohl bys prosímtě zkontrolovat zda jsi spokojen? Já do toho nevidím, ale každopádně by chtělo, aby se s NNČ jedním nebo druhým směrem pohlo, ať nám tu nehnije. --Vojtech.dostal 29. 9. 2010, 19:08 (UTC)
Zbrklost
[editovat | editovat zdroj]Zbrklost je jediné slovo, které mne napadá při přečtení článku. Obsahuje neskutečné množství červených odkazů a stará bolest takto rozsáhlých článků: na mnoha místech by bylo třeba přeložit článek do češtiny. Po spoustě pečlivé práce na počeštění a založení desítek nových článků bude možné článek doopravdy nominovat. Zatím na to rozhodně nemá.Leotard 4. 9. 2010, 16:57 (UTC)
To máte pravdu ( znám od sebe), navíc jsem zjistil náhodně zjistil jednu, nefunkční referenci, zrovna věc, o které pochybuji, a to průměrná výška tři metry nad mořem. Navíc velice špatně přeloženo, Sydney není nejdelší, ale největší přírodní přístav světa. Sice anglicky neumím, ale More formally known as Port Jackson, it is the world’s largest natural harbor. podle mě není nejdelší , ale největší.--Mirek256 5. 9. 2010, 08:47 (UTC)
- Máš pravdu Mirku, large neznamená „dlouhý“ nýbrž v tomto kontextu „velký“, „rozsáhlý“ nebo „rozlehlý“. Článek vypadá na první pohled pěkně, ale těch komoušů je tam fakt požehnaně a reference by chtěly jednak naházet do správných šablon a dále projít jejich funkčnost. ––Gothic2 7. 9. 2010, 02:59 (UTC)
- Struktura článku mi přijde stále dosti rozsáhlá a už pohled na obsah článku mně dosti děsí, vzledem ke složitosti té struktury článku. Pravdou je, že její zjednodušenní je asi dosti složitá věc. Přinejmenším bych ale zkusil nějak rozdělit tu kulturu a památky, i když je to výrazně propojeno. Možná bych přemýšlel o založení článku Seznam staveb v Sydney, kam bych hodil výčet ze sekce stavby a do ní, pokud je třeba ji zachovat (nebo začlenit pouze do úvodu památek), bych hodil odkaz na tento článek/seznam a souvislý text na úvod s výčtem základních staveb/památek. DálDále bych parky hodil do památek, či do přírody... Turismus, Nákupní možnosti a Ekonomiku bych sloučil do Hospodářství.
- Co slavní rodáci a obyvatelé?
- A co využít šablonu Počasí, případně ji můžeme lehce poupravit, dělal jsem to už pro Třebíč.
Vycházel jsem z NČ Třebíč. Ten článek prošel dlouhým vývojem a byl přibrán až po druhé nominaci, kdy i spousta věcí z té prvn se ještě upravovala, byla založena spousta vedlejších článků (a nadále je z důvodů neustálého boptnání článku zakládána) a článek byl ještě výrazně rozšířen. Takže předpokládám, že když Třebíč prošla tak velkými změnami a připomínkami, tak že ji lze použít jako vzor. --Ria 12. 10. 2010, 16:23 (UTC)
- Omlovám se, že píšu tak pozdě, začala ale škola, a nemám tolik času... Co se týče struktury článku, spojil jsem dohromady to hospodářství a také jsem spojil reference, poznámky a ext. odkazy do sekce Odkazy. Co se těch staveb týče, nemyslím si, že by se měl ten článek zakládat, protože jsem do toho článku dával jen ty nejdůležitější stavby a ty by tam podle mě měly zůstat. O založení článku Seznam staveb v Sydney můžu začít přemýšlet, až budu mít čas psát o dalších, ne tak známých stavbách. Co se těch rodáků týče, na ty se kouknu příští týden - jsou přázdniny, a hledání mi asi zabere víc času, a o prázdninách ho budu mít dost. S šablonou Počasí jsem to původně zkoušel také, v její české verzi ale není tuším Průměr deštivých dnů a Slunečné hodiny, nebo některé jiné části, které v tom článku jsou, proto jsem ji nepoužil. Pokud by však bylo možné ji upravit tak, aby šla použít, určitě budu rád, když se v tom článku objeví. S pozdravem Tvskyfreak 23. 10. 2010, 08:55 (UTC)
Mne to do velke miry prijde jako ne prilis dobry preklad z enwiki. A problem je v tom, ze ten clanek na enwiki nedosahuje ani urovne ekvivalentu nasich dobrych clanku. --Jklamo 15. 10. 2010, 11:01 (UTC)
Článek má stále nedostatky, ač došlo k jistým zlepšením. Pořád nicméně vidím formální i stylizační chyby, stejně jako někdy nepromyšlené překlady. Pokud na tom autor nebo někdo jiný nebude pracovat, asi bude nejlepší článek stáhnout z nominace. Počkám na reakci, případně vyčkám týden.--Vojtech.dostal 17. 11. 2010, 19:17 (UTC)
- Rád bych na tomto článku pracoval dále, ale vzhledem ke škole jsem rád, že stihnu na Wikipedii zkontrolovat alespoň občas své Sledované stránky, jednoduše nestíham už vůbec nic. Pokud by se ale tohoto článku ujal někdo jiný, budu jedině rád.--Tvskyfreak 20. 11. 2010, 09:02 (UTC)