Wikipedie:Fotíme Česko/FAQ

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
O projektu Videonávody Proplacení cesty Historie FČ a FAQ Soutěže

1. Co mám fotit?

Stačí, když vyfotíte jakékoliv místo, ulici, stavbu, památku, vodní plochu, památný strom, událost, zvyk, zvíře, rostlinu, člověka... V podstatě cokoliv, co na Wikipedii zatím chybí a fotku nahrajete na Wikimedia commons. Při výběru objektu k focení se také zamyslete nad jeho encyklopedickou významností. Pokud chcete zjistit, co ještě není nafoceno, podívejte se na WikiShootMe.

2. Můžu vyfotit něco, co už je nafocené?

Je lepší, když se zaměříte na focení bílých míst. Pokud dojde k změně místa v čase, např. rekonstrukce budovy, tak je přínosné zachytit jeho proměnu i novou podobu.

3. Jakou mám nastavit kategorii?

Systém kategorií na Wikimedia Commons je pro nováčky poměrně složitý. Jako kategorii vyplňte název obce, kde jste fotku pořídili.

4. Je pravda, že mi proplatíte náklady na cestu?

Ano, stačí pokud splníte podmínky pro proplacení cesty a odešlete žádost přes Tracker.

5. Když najdu špatně nafocené místo, lze takovou fotku nahradit?

Ano, může fotot i místa už nafocená. Každá kvalitativně lepší nebo aktuální fotka místa, které se proměnilo, je k u užitku. Pokud je k danému místu přiřazená špatná fotografie, lze ji nahradit jinou.


Máte jinou další otázky? Zkuste je položit v skupině Fotíme Česko, napište Natalii Schelachowské (Natalia.szelachowska@wikimedia.cz), Richardovi Sekerákovi (Richard.sekerak@wikimedia.cz) nebo nás kontaktujte na mailu fotimecesko@wikimedia.cz.