Wendigo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wendigo znamená kanibalistický netvor či zlý duch, požírající lidské maso. Je to americké mytické stvoření, které je označováno jako Lidožroutská příšera ze severních lesů východního pobřeží. Wendigo se může objevit jako monstrum s některými vlastnostmi člověka, nebo jako duch, který posedl člověka. Lidé ho řadí do světové rodiny upírů. Podle zobrazení však připomíná spíše vlkodlaka. Je spojován nejčastěji s kanibalismem. Legenda o mýtickém stvoření Wendigo propůjčuje i jméno lékařskému termínu, tzv. Wendigo psychóze, která je považována za vážnou formu syndromu se symptomy, jako je například nesnesitelná touha po lidském těle a obavy, že se člověk stane kanibalem.

Popis Wendiga[editovat | editovat zdroj]

S Wendigem se nejčastěji setkávají turisté či lovci v temných lesích, především v severní Minnesotě a v Kanadě. Jeho popis je ve většině legend dosti podobný - neuvěřitelně vyhublé tělo, kosti tlačící se na slabou kůži, zářící oči hluboko uvnitř důlku, dlouhé zažloutlé tesáky, rty potrhané a krvavé, přes patnáct stop vysoký a jeho pokožka je zbarvena dožluta nebo šeda. Byl cítit podivným a děsivým pachem hniloby a rozkladu. Wendigo je součástí tradické víry národu Algonquian a přesto, že se může v legendách nepatrně lišit jeho popis, základ je stejný - zlomyslná a kanibalistická nadpřirozená bytost. Toto mýtické stvoření bylo silně spojeno s obdobím silné zimy nebo hladověním.

Legenda o Wendigovi[editovat | editovat zdroj]

V legendách je Wendigo zobrazován jako člověk, který pojídal lidské maso, pročež byl proklet a změnil se ve výše popsané stvoření, na druhou stranu takovýto "proměněnec" získal speciální schopnosti, jako nadlidskou sílu, rychlost nebo - podle některých verzí - i nesmrtelnost. Jeden z těchto příběhů vypráví o skupině mladých lidí, která uvízla v hlubokých lesích bez dostatečných zásob. Jeden člen této skupiny se rozhodl, že za každou cenu přežije - a proto musí využít všechny dostupné zdroje, tedy i těla svých druhů, které zabil a pozřel. V souladu s příběhem se poté změnil ve Wendigo. Tento netvor může v některých příbězích sloužit i jako posel osudu, pokud ho spatříte, traduje se, že je to zlé znamení, které značí, že někdo vám blízký zemřel. Motiv trestu za kanibalismus se objevuje v mnoha kulturách, např.

Etymologie[editovat | editovat zdroj]

Hláskování: Wiindigoo (z jazyka Ojibwe ) Wendigo, Weendigo, Windego, Wiindgoo, Windgo, Weendigo, Wiindigoo, Windago, Windiga, Wendego, Windagoo, Widjigo, Wiijigoo, Wijigo, Weejigo , Wìdjigò (v jazyce Algonquin ), Wintigo, Wentigo, Wehndigo, Wentiko, Windgoe, Windgo, Wintsigo a wīhtikōw.

Wendigo psychóza[editovat | editovat zdroj]

Termín "Wendigo psychóza" odkazuje na podmínky, v nichž má člověk neukojitelnou chuť na lidské maso, i když jsou k dispozici jiné zdroje potravy. Wendigo psychóza byla označena západními psychology jako syndrom, ačkoli se stále debatuje o možnosti existující psychické nemoci. Teorie byla populární především mezi psychology na začátku 20. století, může se jednat jen o nesprávné pochopení serverských mýtů.

Jeden ze známých případů Wendigo psychózy je lovec z Alberty, Swift Runner. Během zimy v roce 1878 Swift Runner zmasakroval svou ženu a dalších pět dětí, které následně snědl. Fakt, že se uchýlil ke kanibalismu, i když měl docela blízko k zásobám potravy, zabil a snědl pozůstatky všech přítomných, dokazuje, že v případě Swift Runnera se nejednalo o kanibalismu jako poslední možnost, aby si zachránil život, ale o muže, který trpěl psychózou Wendigo. Nakonec se přiznal a rozsudek byl vykonán v Saskatchewan.

Četnost případů se snížila, když se kmen Algonquianů začal stěhovat do měst a uchýlili se k zdravému životnímu stylu.