Přeskočit na obsah

Waltzing Matilda

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Autograf písně Waltzing Matilda Banjo Petersona ze sbírky rukopisů Australské národní knihovny

Waltzing Matilda (česky doslovně Tančící Matylda, viz dále) je nejpopulárnější australská zlidovělá píseň. Je považovaná za neoficiální hymnu Austrálie.

Text napsal v roce 1895 básník Banjo Paterson, hudbu s využitím skotského lidového nápěvu složila Christina Macphersonová, její rukopis je uložen ve fondu Australské národní knihovny.[1] V notách byla poprvé vydána v roce 1903. V roce 1977 byla zařazena do výběru čtyř písní, z nichž se ve všelidovém hlasování vybírala australská hymna a ziskem 28 % obsadila druhé místo za vítěznou písní Advance Australia Fair.[2]

Název[editovat | editovat zdroj]

Název písně sice může znamenat „tančící Matylda“, ale spojení také znamená toulání se nebo vandrování se vším jměním v ruksaku na zádech. Text písně vychází právě z tohoto významu.[3]

Užití[editovat | editovat zdroj]

Píseň se stala jedním ze symbolů australské kultury a je tak hojně využívána při oficiálních i neoficiálních příležitostech. Označení Matildas se stalo přezdívkou pro australskou reprezentaci ve fotbale žen.[4]

České verze[editovat | editovat zdroj]

  • „Hádej, Matyldo“, český text Jiří Štaidl. Původní interpret Karel Hála, singl (1965). Pozdější interpret country skupina Fešáci, album Fešáci u klokanů (1998).
  • „Tancuj Matildo“, český text Stanislav Mareš, interpret Wabi Daněk a Ďáblovo stádo, album Příběhy písní (2014)
  • „Matilda (Trdluj Matildo)“, český text Jan Vyčítal, interpret Jan Vyčítal, album Honza Vyčítal – Pivní džíp (1993)

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. The first manuscripts of ‘Waltzing Matilda’ [online]. Australská národní knihovna [cit. 2008-04-14]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Plebiscite Results 1977 [online]. Parliament of Australia : Parliamentary Library, [2003-01-10] [cit. 2008-04-14]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2006-09-03. (anglicky) 
  3. ‘Swaggies, tuckerbags and jumbucks’ —what the words mean [online]. Australská národní knihovna [cit. 2008-04-14]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. Oficiální stránky Archivováno 19. 2. 2011 na Wayback Machine. australské fotbalové reprezentace žen - tzv. Matildas

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]