Walter Buller

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Walter Buller
Walter Lawry Buller (English School).jpg
Narození 9. října 1838
Northland
Úmrtí 19. července 1906 (ve věku 67 let)
Fleet
Alma mater Wesley College
Ocenění člen Královské společnosti
rytíř komandér Řádu sv. Michala a sv. Jiří
Fellow of the Linnean Society of London
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sir Walter Lawry Buller (9. října 1838 Pakanae19. července 1906 Fleet) byl novozélandský ornitolog.

Narodil se na misijní stanici v oblasti Northland, jeho otec byl metodistickým kazatelem. Vystudoval Wesley College v Aucklandu, pracoval jako soudní tlumočník maorštiny a poté provozoval advokátní praxi, v roce 1871 byl v Londýně přijat do Inns of Court. Neúspěšně se pokoušel o zvolení do parlamentu za Liberální stranu. Závěr života strávil v anglickém hrabství Hampshire.

K zájmu o přírodní vědy ho přivedl William Swainson. Je autorem knih A History of the Birds of New Zealand, Manual of the Birds of New Zealand a Supplement to the History of the Birds of New Zealand.[1] Podílel se na vytvoření výstavy novozélandské přírody na Světové výstavě 1889 v Paříži a zasloužil se o vyhlášení rezervace v okolí jezera Papaitonga.[2]

Je po něm pojmenován albatros Bullerův, buřňák šedohřbetý (Puffinus bulleri) a racek černozobý (Chroicocephalus bulleri). Byl mu udělen Řád sv. Michala a sv. Jiří a Řád čestné legie, byl zvolen členem Královské společnosti. Novozélandský dramatik Nick Blake mu věnoval životopisnou hru Dr Buller's Birds.[3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. A History of the birds of New Zealand / by Walter Lawry Buller [online]. Royal Collection Trust [cit. 2019-09-20]. Dostupné online. (angličtina) 
  2. Lake Papaitonga - Sir Walter Buller and history [online]. Kete Horowhenua [cit. 2019-09-20]. Dostupné online. (angličtina) 
  3. PRIESTLEY, Rebecca. The last huia. New Zealand Listener [online]. 2006-02-24 [cit. 2019-09-20]. Dostupné online. (angličtina)